Aktualitet

Arrestohen tre të rinj në Rinas

Tre të rinj janë arrestuar në Rinas pasi tentuan të kalonin kufirim me dokumenta false. Të prangosurve iu gjetën 3 letërnjoftimi, patenta si dhe dokumenta shëndetësore italiane, të dyshuara të falsifikuara.Ata kishin si destinacion Bolonjan, por nuk ia dolën dot të mashtronin autoritetet shqiptare.Tashmë të arrestuarit do të hetohen nga Prokuroria e Tiranës.NJOFTIMI NGA......

Grabitet lokali, vdes pronari

Një pronar lokali ka vdekur në Shkup disa minuta pasi i grabitën subjektit. Në fakt 40-vjeçari nuk kishte lidhje me ngjarjen, pasi autori me thikë kërcënoi punonjësen.Më pas pronari kishte shkuar në lokal dhe pasi mësoi lajmin iu përkeqësua gjendja shëndetësore.Ai u dërgua në spital, por mjeku konstatoi se 40-vjeçari kishte vdekur tashmë....

Holanda, një narko-shtet në zemër të Evropës/ “Kartelet shqiptare dhe marokene të drogës, më pak presion gjyqësor sesa italianët”, çfarë është “Mocro mafia”

Roterdami ashtu si Antverpi, është porta nga hyn kokaina në tregun evropian të drogës, ashtu si Amsterdami dhe Brukseli, janë kryeqytetet joformale të krimit të organizuar transnacional, dhe ndërkohë Holanda ashtu si Belgjika, është narko-shtet i ardhshëm në zemër të Kontinentit të Vjetër.Kokainizimi i shoqërisë evropiane, nga e cila kjo e fundit po bëhet gjithnjë e më shumë e ndërvarur, ka një ndikim të madh në......

Shokët hedhin dhëndrin në ajër, por s’munden ta presin, e pëson rëndë (VIDEO)

Ajo që konsiderohet si kërcimi i shokëve dhe dhëndrit në një ceremoni dasme, ka shkuar jo mirë. Teksa miqtë e dhëndrit rumun, tentojnë ta hedhin atë në ajër, ky i fundit përfundon në tokë dhe dëmtohet rëndë.I gjithë momenti është regjistruar nga kamerat dhe është publikuar në rrjete sociale. Shokët ndërhynë për t’i dhënë ndihmën e parë dhëndrit dhe më pas ftuan emergjencën mjekësore.Sipas mediave dhëndri......

Dëshmia e rrallë nga SHBA/ E vërteta e konfliktit me ‘atentatorin e Enver Hoxhës’, në ’75: Unë s’isha i infiltruar nga Kadri Hazbiu, Banushin e godita tek kloni afër Hanit të Hotit, pasi…

Publikohet historia e panjohur e Tom Mërnaçaj me origjinë nga Selca e Vermoshit dhe i lindur në Tuz të Malit të Zi, ku familja e babait të tij, Gjek Mërnaçaj, ishte vendosur që në vitin 1948, pasi ishin arratisur nga Shqipëria për t’i shpëtuar përndjekjeve të regjimit komunist të Enver Hoxhës, i cili e kishte shpallur familjen e tyre si ‘familje reaksionare’. Dëshmia e rrallë e 68-vjeçarit Tom Mërnaçaj, duke filluar......

Tërmeti 6 ballë në Australi, shihni se si skifteri ndjen lëkundjet dhe reagon (VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 6.0 ballë të shkallës rihter, ka tronditur banorët e Melburnit të mërkurën.Fatmirësisht, nuk kishte raportime për të lënduar, por vetëm dëme material. Në një video të publikuar në rrjete sociale, shihet se si një skifter ndjen lëkundjet dhe hidhet i frikësuar nga tërmeti i tij.Video u sigurua nga Mirvac Group, menaxher prone për ndërtesën 34-katëshe të njohur si Qendra......

PSG shfaq sërish probleme, fitoren në ‘frymën’ e fundit, Hakimi protagonist me dy gola

PSG nuk po arrin dot të zhbllokojë problemin e sulmit. Edhe pse ka shpenzuar miliardat, sërish golat i vijnë nga prapa.Ndaj Metz, parizienët siguruan fitoren vetëm në minutën e fundit.Hakimi ishte ‘heroi’ i sfidës me dy golat e vetëm. Pavarësisht këtyre problemeve, PSG ka vendosur dominimin në Ligue 1 me 21 pikë, 7 më shumë se Marseja e vendit të dytë....

“U largova nga makthi”, fjalët e fundit të mësueses së vrarë , ish-partneri e kërcënonte me telefonata e sms

Mediat greke kanë zbuluar detaje të reja nga vrasja e mësueses në Rodos të Greqisë nga ish-partneri i saj.Vetëm një ditë para aktit, 31-vjeçarja kishte folur me një shoqe për ta vendosur në dijeni për divorcing.“U largova nga ky makth që po përjetoja. I shpëtova një mundimi. “Për fat të mirë, unë u divorcova ,”- tha viktima 24 orë para vrasjes.Nga ana tjetër mësohet se ish-partneri e kërcëonte atë me sms......

Anketa e INSTAT/ Gati 1 e 4-ta e popullsisë mbi 16 vjeç nuk përballoi financiarisht ekzaminimet shëndetësore dhe dentare më 2019

Gati çereku i popullsisë së rritur në vendin tonë e patën të pamundur të përballojnë financiarisht në vitin 2019 ekzaminimet mjekësorë dhe trajtimin dentar, raportoi INSTAT.Anketa e INSTAT ka zbuluar se, nevojat e paplotësuara për ekzaminim ose trajtim mjekësor ose dentar lidhen me një sërë arsyesh ku mund të përmenden mos përballimi financiar i shërbimit (shumë i shtrenjtë), pritja në listë, mungesa e kohës për......

Ia vaksinoi gruan pa e pyetur, burri dhunon barbarisht infermieren

Policia kanadeze ka shpallur në kërkim një burrë, i cili goditi një infermiere. Mediat shkruajnë, se burri gjuajti infermieren, pasi ajo vaksinoi me vaksinë anti-COVID, gruan e burrit pa pëlqimin e tij. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Sherbrooke.“I dyshuari ynë hyri në zyrë dhe filloi t’i bërtiste infermieres”, tha një punonjës i policisë, raporton skynews.Një zëdhënës i policisë shtoi se dukej se burri ishte......

Shtatë ushqimet më të mira për trupin gjatë periudhës së ndryshimit të stinëve

Ndryshimi i stinëve kërkon shumë harmoni mes trupit dhe ushqyerjes. Trupi duhet përshtatur me ndryshimet e motit, temperaturën, erën dhe të ftohtin. Me ardhjen e vjeshtës, era bëhet më e fortë.Ekspertët e mjekësisë popullore besojnë se era ka fuqinë të sjellë shumë sëmundje nëse trupi nuk është i mbrojtur.Pjesa më e brishtë e trupit që priret të preket nga sëmundjet është qafa, shpina,......

Një detektive gjendet e vdekur

Një grua 87-vjeçare e cila është gjetur e vdekur brenda frigoriferit në garazhin e shtëpisë së saj në Kaliforninë Jugore ishte detektive në pension në Departamentin e Sherifit të Qarkut Los Angeles në SHBA njoftuan autoritetet të martën.Miriam E. Travis doli në pension si rreshtere detektive në vitin 1990 pas 27 vitesh në departament, përfshirë 11 vite në Byronë e Vrasjeve.“Zemrat tona janë thyer nga ky lajm......

Varfëri në Indi! Fëmijët e ndjekin shkollën nëautobus

Organizata joqeveritare indiane “Tejas Asia” në New Delhi i ka shndërruar autobusët në klasa të lëvizshme për fëmijët që nuk kanë qasje në objektet shkollore.Organizata ka nisur një projekt shkollimi falas për fëmijët që nuk kanë qasje në bankat e shkollës.Autobusët janë të parkuar në katër lokacione në qytet, në mënyrë që fëmijët nga komunitetet e varfra të kenë mundësinë të ndjekin mësimet.“Aktualisht......

Britania dhe Koreja e Jugut do të shkëmbejnë mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Britania e Madhe dhe Koreja e Jugut do të ndajnë më shumë se 1 milion doza të vaksinës COVID-19 me njëra-tjetrën “për të rritur përhapjen e gjilpërave shpëtuese të jetës”, thuhet në një deklaratë të qeverisë britanike të mërkurën.“Britania e Madhe do të dërgojë mbi 1 milion vaksina Pfizer/BioNTech në Republikën e Koresë për të përmirësuar programin e tyre të vaksinimit, ndërsa grupi i parë pritet të arrijë......

Japonia kalon krizën e Covid

Në fund të muajit shtator në Japoni do të hiqet gjendja e jashtëzakonshme e aplikuar në 19 provinca kundër koronavirusit të ri (COVID-19).Anëtari i kabinetit përgjegjës për masat ndaj COVID-19, Yasutoshi Nishimura, në konferencën për media tha se kishte një “përmirësim” në lidhje me gjendjen e rasteve.“Në gjithë vendin (numri i rasteve) është duke shënuar rënie dhe është përmirësuar gjendja edhe në Tokio”,......