Aktualitet

Arrestohet 36 vjeçari në Berat, po transportonte emigrantë të paligjshëm

BERAT– Një 36-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në Berat, pasi u kap duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm.Mësohet se në pranga ka rënë Devis Xhaholli, banues në Tiranë, i cili rezulton i dënuar edhe më parë. Ai u kap në fshatin Orizaj, Çorovodë, duke transportuar me mjetin tip “Porche”, kundrejt pagesës, 7 emigrantë të paligjshëm.Njoftimi i policisë:Berat; U kap duke transportuar 7 emigrantë të......

20-vjeçarja vdiq gjatë lindjes, pezullohen nga detyra dy mjekë në Gjirokastër

GJIROKASTËR– Janë pezulluar nga detyra dy mjekët e Maternitetit “Dhimitër Çuçi” në Gjirokastër, 8 muaj pas vdekjes së 20-vjeçares Klea Muxhaj, e cila ndërroi jetë gjatë lindjes së foshnjes me operacion në maternitetin e qytetit.Burime i thanë Portali Investigativ se dy mjekët janë Dashamir Demiri, obstetër gjinekolog dhe Kostandin Hido, mjek anestezist. Nga hetimi i deritanishëm ka indicie se dy mjekët nuk e......

Sekuestrohen dy mina me telekomandë në Durrës

DURRËS- Një ngjarje e rëndë kriminale është mundur të parandalohet nga Policia e Shtetit, pas zbulimit të 2 minave me telekomandë të cilët ishin gati për tu shitur. Eluar Thaçi, 30 vjeç, nga Katundi i Ri në Durrës i kishte përgatitur minat dhe i kishte gati për ti shitur në tregun e zi, për një vlerë prej 6 mijë euro. Policia njofton se të riut iu gjetën edhe dy telefonat celularë me të cilat do të lidhej mina,......

Arrestohet 18 vjeçari në Mirditë, shpërndante lëndë narkotike

MIRDITË– Një 18-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në doza të vogla është arrestuar ditën e sotme nga Policia e Mirditës. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e 18-vjeçarit, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan edhe një armë zjarri kallashnikov me një krehër me 30 fishekë luftarakNjoftimi i policisë:Informacion- Vijojnë kontrollet e befasishme në akse rrugore, lokale dhe ambiente të ndryshme,......

Dy arrestime në Fier për vepra të ndryshme penale

FIER– Dy të rinj kanë rënë në prangat e policisë në Fier, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale. Policia bën me dije se në pranga ka rënë një 20-vjeçar, i identifikuar si Kastriot Gropa, pasi është kapur duke kultivuar lëndë narkotike, si dhe është shpallur në kërkim bashkëpunëtori i tij, A. G., 36 vjeç, banues në Patos.Po ashtu, në 21-vjeçar ka rënë në pranga pasi është përfshirë në konflikt me......

Ligji që lehtësohen procedurat për të huajt nuk po funksionon! Sjellja e një punonjësi të huaj në Shqipëri kërkon deri në 6 muaj kohë

TIRANË– Kuvendi i Shqipërisë miratoi në pranverë të vitit 2020 disa ndryshime ligjore, të cilat synojnë lehtësimin e marrjes së vizave dhe qëndrimin për arsye pune në Shqipëri.Zoti Jauri, i cili merret me rekrutimin e punonjësve të huaj, pohoi se, ka kaluar një vit nga miratimi i ligjit, por mosdalja e udhëzimeve i ka bërë të pazbatueshme ato. Për shkak të kësaj situate, sjellja e një punonjësi të huaj në......

Zbardhen PËRGJIMET mes zyrtarëve të arrestuar në Lushnje, kryebashkiaku Tushe i trajnoi punonjësit për tu përgjigjur para SPAK

TIRANË- Grupi i zyrtarëve të Bashkisë së Lushnjes të cilët u arrestuan SPAK së bashku me kryebashkiakun Fatos Tushe, ishin vënë në dijeni që prokuroria kishte nisur hetimet ndaj tyre për shpërdorimin e fondeve publike.Sipas përgjimeve të zbardhura që ndodhen në dosjen e SPAK, kryebashkiaku Fatos Tushe kishte bërë 20 herë mbledhje për t’i ‘përgatitur’ punonjësit se çfarë do thonin para prokurorëve, kur të dilnin......

Zbardhen emrat e 35 të arrestuarve për lojra fati

TIRANË– Portali Investigativ ka zbardhur emrat e 35 personave që u venosë në orange në kuadër të operacionit të zhilluar një natë më parë që goditi lojërat e fatit, i koduar “Gjysmëfinalja”. Mësohet se arrestimet janë bërë në shtatë qytete të ndryshme, Tiranë, Vlorë, Shkodër, Durrës, Fier e Bulqizë.Emrat e arrestuarve në çdo qytet:– Tiranë. Në kuadër të operacionit “Gjysmëfinalja” nga DVP Tiranë dhe......

Shkarkohet gjyqtarja Lindita Sinanaj

TIRANË– Gjyqtarja Lindita Sinanaj e Gjykatës Administrative e Apelit u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.Trupa gjykuese, e përbërë nga Pamela Qirko, Lulzim Hamitaj dhe Suela Zhegu, vendosën shkarkimin nga detyra të gjyqtares, pas problemeve të hasura me pasurinë. Komisioni i Pavarur i Kualfikimit veçoi si gjetje se gjyqtarja rezultonte me një bilanc negativ prej rreth 10.7 milion lekësh.......

A po bashkëpunon policia e Elbasanit me krimin? Skenari me tre oficerët që morën 100 milion lekë për vrasjet mafioze, informuan ekzekutorët e Emiljano Ramazanit dhe Regis Runajt

ELBASAN– Elbasani është një ndër qarqet me nivelin më të lartë të kriminalitetit sa i përket vrasjeve mafioze dhe trafikut të drogës dhe duket se kjo nuk ndodh rastësisht. Mpleksja e oficerëve të lartë të policisë me elementë kriminalë duket se ia ka dorëzuar qytetin bandave duke prerë në besë qytetarët, të cilëve tashmë iu duket vetja sikur janë banorë të ndonjë qyteti meksikan ku lufta mes karteleve të drogës......

Shkarkohet nga Vettingu gjyqtarja Zeqine Sollaku

TIRANË– Gjyqtarja e Apelit të Tiranës, Zegjine Sollaku është shkarkuar nga detyra. Vendimi u shpall sot nga trupa e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, me në krye Xhensila Pinen, pasi Sollaku nuk ka justifikuar dot 7 milionë lekë pasuri.Zegjine Sollaku ka punuar si gjyqtare e Gjykatës së Tiranës në vitet 1992-2003. Prej vitit 2003, Sollaku e ushtron funksionin në Gjykatën e Apelit të Tiranës. Në deklarimin......

Greqia i dhunon Shqipërisë 100 mijë vaksina Astra Zenica

TIRANË– 100 mijë doza të vaksinës AstraZeneca kanë mbërritur në Insitutin e Shëndetit Publik ditën e sotme. Vaksinat janë dhuratë nga Greqia, ndërsa lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, përmes një postimi të ndarë në rrjetin social ‘Facebook’Postimi i Ogerta Manastiliut:100,000 doza të vaksinës AstraZeneca sapo kanë mbërritur në Institutin e Shëndetit Publik, falë solidaritetit......

Dalin në protestë mjekët! Kundër arrestimit të kolegëve që marrin ryshfete

TIRANË– Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor po zhvillon ditën e sotme një protestë pas arrestimit dhe caktimit të masës “arrest me burg” për dy kolegët e tyre, Ervin Sulaj dhe Serdi Memini, si dhe infermieren nga Shkodra, Diellë Macaj, pasi dyshohet se morën ryshfet për operacionin e të riut që u plagos në ‘masakrën e Velipojës’.Në një deklaratë për mediat, mjekët e Spitalit të Traumës në Tiranë janë......

Aksion kundër lojrave të fatit/ Arrestohen 35 persona

SHQIPËRI– 35 persona janë vënë në pranga në kuadër të operacionit “Gjysmëfinalja” që ka goditur një natë më parë lojërat e fatit në disa prej qyteteve të Shqipërisë.Konkretisht 19 persona në Tiranë, 6 persona në Vlorë, 5 në Shkodër, 2 në Durrës, 1 në Bulqizë, 1 në Fier e  1 në Korçë janë prangosur nga 1100 efektivë pas kontrolleve në 656 ambiente të ndryshme ku ushtrohej veprimtari e lojërave të paligjshme të......

Rikthehet i nxehti afrikan! 41 gradë ditën e sotme

TIRANË– I nxehti afrikan ka pushtuar sërish Shqipërinë. Sipas Meteoalb, vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin.Temperaturat do të kenë një rritje të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 18°C në 33°C, në zonat e ulëta nga 24ºC në 39°C dhe në zonat bregdetare nga 27°C në 41°C.Era do të fryjë në......