Aktualitet

Arrestohet përdhunuesi në Lushnjë

LUSHNJË– Një 35-vjeçar është arrestuar nga policia, pasi akuzohet se ka përdhunuar një vajzë.“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnjë, ndaluan shtetasin V. F., 35 vjeç, banues në Savër, Lushnjë, pasi dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një shtetase 26 vjeçare”, thuhet në njoftim.Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për......

Partia Republikane çon në Gjykatën Kushtetuese vendimin e Komitetit Teknik

TIRANË– Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve për ndalimin e tubimeve politike.“Vendimi për ndalimin e aktiviteteve politike bie ndesh me Kushtetutën, krijon pabarazi politike në një kohë që jemi në proces zgjedhor. Partive politike u mohohet kjo e drejtë dhe më problematike është mungesa e barazisë. Sot kemi përcjellë në Gjykatës......

Dritan Abazoviç konfirmon kërcënimet e marra

MALI I ZI-Kreu i Lëvizjes Qytetarë URA në Malin e Zi, Dritan Abazoviç ka konfirmuar presionet që i janë bërë për të mos rrëzuar Presidentin Milo Gjukanoviç. Në një intervistë për mediat ai është shprehur se ka marrë disa oferta në mënyrë që mos të ndrihej kundër Presidentit. Më tej, ai tha se i kanë ofruar deri në 21 milion euro për të hequr dorë nga rrëzimi i pushtetit të Gjukanoviç. Ai gjithashtu tha se ndihet......

Arrestohen dy transportues sirianësh

Policia e Gjirokastrës ka vënë në pranga dy persona teksa po transportonin klandestinë.Arrestimi është kryer në orët e para të mëngjesit të sotëm ku punonjësit e policisë zbuluan rrugëtimin e tyre me automjet në aksin Gjirokastër-Kakavijë, në afërsi të fshatit Haskovë.Menjëherë janë arrestuar Sokrat Dedaj nga Mirdita dhe Stiljan Bakiu nga Kuçova, të cilët po transportonin disa shtetas sirianë të cilet kishin......

Covid-19, situata në Kosovë

13,784 raste aktive me koronavirus regjistrohen në Kosovë. Ndërkohë që deri më tani numri i të vdekurve është 1,062.Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se aktualisht numri total i rasteve pozitive është 41.299 raste nga 148.213 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 543 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej......

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht nuk do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada.Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një seancë të posaçme të nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për vlerësimin e......

I zuri pritë dhe plagosi fqinjin 43-vjeçar në prani të 4 fëmijëve, gjykata e Lezhës lë në burg të moshuarin

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg Gjergj Gjinin, autorin e plagosjes së 43-vjeçarit Hil Gjini, ngjarje e ndodhur mëngjesin e së martës në Balldre të Lezhës.Në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura 69-vjeçari mësohet të ketë thënë se ka pasur konflikte të vazhdueshme me Hil Gjinin, por i kishte zënë pritë për ta trembur, pa pasur qëllim që të qëllonte me armë ndaj tij. Ndërsa avokati i 69-vjeçarit Petrit Mhilli......

Arrestohen 7 persona gjatë orëve të fundit në Tiranë

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 7 persona gjatë orëve të fundit, për vepra të ndryshme penale si vjedhje, shpërndarje të narkotikëve dhe drejtim të mjeteve në gjendje të dehur. Mes tyre është ndaluar një 17 vjecar, i identifikuar me inicialet A.C., i shpallur në kërkim për veprën penale “Vjedhja”.Policia ka arrestuar një 23 vjeçar, pasi ka vjedhur disa sende në banesën e shtetasit F. P. Gjithashtu, ky ka......

Dy universitete e master, por pa punë”, Basha: E papranueshme gjendja ku ndodhen të rinjtë

Kryetari i Partisë Demokratike ka shprehur indinjatën e tij për situatën në të cilën gjenden të rinjtë shqiptarë. Teksa fliste me një vajzë që është kthyer nga Franca për të mbështetur familjen e saj, kreu i opozitës e konsideroi të papranueshme në vend nuk kanë mundësi punësimi për ta. Vajza ka thënë se ka mbaruar dy universitete, dhe një master por vijon të jetë e papunë. Kryedemokrati ka premtuar se situata do......

Nëna nuk kërkon ndihmë nga frika se infektohej me COVID, foshnja e porsalindur vdes nga mos ushqyerja

Një vajzë një muajshe vdiq në spitalin e Nocera Inferiore, në zonën e Salernos, ku kishte mbërritur e paushqyer në kushte shumë të rënda.Vajza e vogël, fëmija i parë i një çifti nga Angri, u shtrua në spital në njësinë e kujdesit intensiv neonatal. Sipas asaj që u mësua më vonë, nëna kishte pasur probleme në ushqyerjen me gji dhe kishte refuzuar të kërkonte ndihmë, nga frika e largimit nga shtëpia dhe frika e......

Banka Botërore: 60% e të varfërve në Shqipëri nuk kanë ushqim të mjaftueshëm dhe cilësor

Duke analizuar zhvillimin e qëndrueshëm global të përcaktuar në objektivat e Kombeve të Bashkuara, deri në vitin 2031, Banka Botërore gjeti se, ende një përqindje më e madhe e njerëzve sidomos në vendet në zhvillim dhe ato të varfra përballen me mungesën e sigurisë ushqimore, që përfshin aksesin e kufizuar në ushqim, mungesën e shumëllojshmërisë së ushqimit dhe cilësinë e dobët të tij.Sipas Bankës Botërore,......

Aksident në Thumanë-Milot, dy të plagosur te Trauma

Dy persona kanë mbetur të plagosur në afërsi të nënkalimit Fushë Mamurras.Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin e autostradës Thumanë-Milot, ndërsa drejtuesi i këtij çiklomotori në tentativë për të devijuar, ka humbur kontrollin duke dalë jashtë rrugës.Të plagosurit janë dërguar në spitalin e Traumës, ndërsa policia po heton shkaqet e këtij aksidenti....

Zhdukja e 50 kg drogë/ 14 të vrarë në 2 vite mes bandave në Elbasan

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ftuar mbrëmë në emisionin “Opinion” rrëfeu se pas përplasjes së dy grupe kriminale rivale në Elbasan, vetëm brenda dy vitesh rezultojnë 14 të vrarë. E gjitha kjo ka ndodhur si pasojë e zhdukjes së 50 kg drogë në Londër. Gjithashtu nisur nga vrasja e fundit e Arjan Spahiut pak ditë më parë në Belgjikë, Hoxha bëri edhe një retrospektivë të ngjarjeve.Nëse kujtohemi......

Humb jetën nga Covid-19, ish-deputeti socialist Marko Bello

Ka humbur jetën nga COVID-19,  Marko Bello, në moshën 59-vjeçare. Ish-deputeti i PS, ish-Ministri i Integrimit po kurohej në Turqi nga kjo sëmundje prej tre javësh, por nuk ka arritur ta përballojë atë. Bashkëshortja Silvana Bello ka njoftuar për fatkeqësinë në familjen e tyre. Ndërkohë, një nga miqtë e tyre ka shkruar para pak minutash në profilin e z. Bello në Fb këto radhë të trishta:I dashuri jonë......

Ish-bashkëshorti i dënuar 14 vjet burg në Itali për trafik droge, fierakes i sekuestrohet pasuria me vlerë 1.5 milionë euro

Policia e Fierit ka përfunduar me sukses operacionin e koduar “Kuadrati”.Në kuadër të këtij operacioni, u sekuestrua pasuria e shtetases R.H 49 vjeçe me vlerë totale 1.5 milionë euro.Shtetases në fjalë iu sekuestrua pasuria e dyshuar e ardhur nga aktiviteti kriminal, pasi ish bashkëshorti i saj Shaban Zenaj ishte dënuar 14 vjet burg në Itali për trafik droge....