Kulture

Covid-19 shton depresionin në vend, bie produktiviteti, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve

Një duzinë njerëzish qëndronin në radhë, të shkujdesur, me zë të lartë dhe me padurimin për të kryer vizitën e tyre në Poliklinikën Qendrore në kryeqytet. Shqetësimi i të cilëve lexohet edhe poshtë maskave. “Secili ka halle të ndryshme”, më thotë mjekja psikiatër, Arjana Rreli, të cilën e prita thuajse dy orë. “Fluksi është i tillë gjithmonë, por vihet re ndërgjegjësimi për të kërkuar ndihmë, sidomos pas pandemisë”-......

Sot është dita botërore e mjedisit, çdo tre sekonda, bota humbet një pyll në përmasën e fushës së futbollit

TIRANË- 5 qershori njihet si Dita Botërore e Mjedisit e cila u caktua në vitin 1972 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së.Këtë vit, tema e Ditës Botërore të Mjedisit është “Riimagjinoni. Rikrijoni. Rivendosni.”. Prijësi global për ditën në 2021 për të nxjerrë në pah rëndësinë e restaurimit të ekosistemit është Pakistani.Sipas WED, çdo tre sekonda, bota humbet aq pyll sa të mbulojë një fushë futbolli dhe......

ME VIDEO: Nga çimkat tek aparatet që shkonin deri në Dajt, si përgjonte Sigurimi

Ajo njihet si shtëpia me gjethe dhe është ndoshta një nga godinat më misterioze të Shqipërisë. Në fakt kjo ndërtesë u ngrit në vitin 1931 nga mjeku Jani Basho me qëllimin e një klinike obstetrike. Pikërisht aty erdhi në jetë edhe princi Leka dhe apo ashtu ish-Kryeministri Aleksandër Meksi.E kthyer në muze në vitin 2017, shtëpia me gjethe ka funksionuar si një godinë që i shërbente Sigurimit të Shtetit, nga......

Si na urdhëruan nga Komiteti Qendror për dënimet me vdekje të…”/ Dëshmia e rrallë e ish-kryehetuesit: Kushtetuta zbatohej sipas porosive të fshehta të udhëheqësit

Shteti i diktaturës së proletariatit në sistemin politik të periudhës së socializmit diktatorial inskenonte dhe propogandonte se kishte “zbuluar” armiq, tradhëtarë, sabotatorë, komplotistë e puçistë për të goditur dhe eleminuar kundërshtarët politikë, si dhe për të krijuar artificialisht situata që fshiheshin me platformën e luftës së klasave për të ashpërsuar dhunën shtetërore dhe të tërhiqnin vëmendjen nga......

Kur i tregova hetuesit tim se unë isha ideatori i ngritjes së flamurit pa yllin komunist, ai më tha…”/ Dëshmia e organizatorit të Revoltës së Spaçit

Publikohen dëshmitë e panjohura të Bedri Çokut me origjinë nga fshati Muçias i rrethit të Lushnjes, i cili që në moshën 19 vjeçare teksa kryente shërbimin e detyrueshëm ushtarak në rrethin e Gjirokastrës, u arrestua nga dy oficerë të lartë të Sigurimit të Shtetit dhe pas një gjyqi publik “demaskues” me akuza të montuara në kinemanë e atij qyteti, u dënua për agjitacion e propagandë së bashku me vëllanë e tij,......

Auron Tare: “Ali Pashë Tepelena ka qenë një personazh shumë i përfshirë në fushën e kulturës shqiptare’

Eksperti dhe njohësi i trashëgimisë kulturore, Auron Tare ka treguar se Ali Pashë Tepelena ka qenë një personazh shumë i përfshirë në fushën e kulturës shqiptare. I ftuar në emisionin ‘Abc e mëngjesit’, studiuesi ka treguar se Ali Pashë Tepelena ka qenë personi i parë që ka ndërmarrë gërmimet e para arkeologjike në Shqipëri, në Prevezë të Çamërisë, së bashku me arkeologun danez, Bronsted. Tare tregon se......

Pse i përdorim kufjet? Hulumtimi i ri do t’ju befasojë!

A ecni rrugës dhe mbani kufje në vesh? Në fakt, nuk është çështje muzike por – e privatësisë.Një sondazh nga një kompani gjermane zbuloi se 47 përqind e njerëzve vendosin kufje për t’u larguar nga ambienti që i rrethon. Një numër i ngjashëm, 42 përqind, i përdorin ato si një sinjal për të tjerët se nuk duan të shqetësohen.1 në 5 persona që u anketuan përdor kufje në mënyrë që të mos shqetësohet në punë ose......

Përkujtohet dita e dëshmorëve të atdheut

Dita e Dëshmorëve të Atdheut po përkujtohet sot në të gjithë vendin. 5 Maji është vendosur të jetë disa e Dëshmorëve pasi përkon me vrasjen e Qemal Stafës, i cili ishtë i angazhuar në luftën Nacional Çlirimtare. Pas shpalljes së Pavarësisë më 1912 e deri me 1945, shteti shqiptar nuk krijoi asnjë status ligjor për dëshmorët e Atdheut. Por në vitin 1923 ligjërohet vetëm pensioni për familjen e tij, si......

Ndërron jetë aktori Guljem Radoja

Humbje e madhe për artin shqiptar! Aktori i njohur Guljem Radoja ka ndërruar jetë në spitalin COVID-2 pas dy ditësh në intubim. Radoja, ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare duke lënë pas një “perlë” në kinematografinë shqiptare. Lajmi është konfirmuar nga djali i tij, pianisti Red Radoja, teksa shkruan edhe disa fjalë të ndjera për babanë e tij që nuk jeton më. Aktori spikati me filmin “Kush......

Fjala e Enverit para zgjedhësve në ’62: Planet tona nuk janë premtime boshe, siç bëjnë kandidatët për deputetë në vendet kapitaliste, për të mashtruar zgjedhësit

TIRANË– Publikohen disa dokumenta arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku ndodhet fjala e Sekretarit të parë të Komitetit Qëndror të Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxhës, e mbajtur më 30 maj të vitit 1962 para zgjedhësve të tij të zonës elektorale nr. 179 në Tiranë ku ai kandidonte për deputet në Kuvendin Popullor, ku ai pasi foli për arritjet......

Zgjedhjet e 2 dhjetorit në ’45, sa vota kundër mori Enver Hoxha në zonën e tij elektorale në Tiranë, tabela e plotë e rezultateve

Publikohet historia e panjohur e zhvillimit të zgjedhjeve në Shqipëri, që nga koha kur votohej për Parlamentin e Turqisë ku shqiptarët u përfaqësuan nga Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Esad Pashë Toptani, Nexhip Draga, Rexhep Pashë Mati etj., ajo e periudhës 1921-’24 : me Ahmet Zogun, Fan Nolin, Padër Gjergj Fishtën, Dom Ndre Mjedën, Luigj Gurakuqin, Hil Mosin, Hoxhë Kadria, Ali Këlcyrën, Hasan Prishtinën, Mustafa......

A bëhet mishi më ekologjik nëse lopët ushqehen me alga?

A mund të bëhen bërxollat e mishit të padëmshme për ambientin? Po, një gjë e tillë mund të ndodhë shumë shpejt, thotë një studim i bërë nga shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë në Davis. Sekreti qëndron tek asparagopsis taxiformis. Shkencëtarët kanë përzier për një periudhë të gjatë kohe sasi të vogla të kësaj algeje të kuqe me ushqimin për qetë e llojit 20 Angus-Hereford. Rezultati ka qenë u habitshëm. Algat......

Rrugicat historike të Durrësit fshehin thesare arkeologjike të pazbuluara

DURRËS– Zef Tedeschini është një nga banorët e hershëm të lagjes pas bashkisë së Durrësit. Në rrugicat ku ai ecën çdo ditë, në fundin e viteve 1950 filluan të xhiroheshin mjaft episode nga filmat e parë artistikë në vendin tonë, nga “Furtuna” deri te “Rrugicat që kërkonin diell”.Por kjo lagje pranë qendrës, më shumë njihet për banesat e ndërtuara në 200 vitet e fundit, ndërsa pasuria arkeologjike nën to thuajse......

Viti 2020/ Zbuloni cilat janë dy fjalët më të kërkuara në Google

Gjigandi i kërkimit në internet, Google, ka zbuluar se cilat kanë qenë dy fjalët më të kërkuara përgjatë këtij viti. Rezulton se fjalët më popullore dhe më të kërkuara në internet janë “vdekje” dhe TikTok, rrjeti social kinez me famë ndërkombëtare për video.Në mesin e fjalëve më të kërkuara janë edhe “vaksina”, “maskë”, “papunësi”. Edhe Zoom, aplikacioni i video-bisedave, ishte ndër fjalët më të kërkuara. Përpos......

Pjesë për tu lexuar nga “Delja e zezë”

Delja e zezëIshte një vend ku të gjithë qenë hajdutë. Natën çdo banor dilte, me një fener e një hapëse bravash, dhe nisej për të vjedhur shtëpinë e një fqinji. Në mëngjes kthehej i ngarkuar dhe e gjente shtëpinë e tij të plaçkitur. Dhe të gjithë jetonin në harmoni e pa probleme, sepse njëri vidhte tjetrin, dhe ky një tjetër, dhe kështu vazhdonte, derisa i vinte radha të fundit që të vidhte të parin. Tregtia në......