Politike

Rama në Dimal, i bën thirrje qytetarëve: Vaksinohuni, varianti i ri është agresiv

BERAT– Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë që të vaksinohen. Teksa ka qënë në qendrën e vaksinimit në Dimal, bashkë me ministren e shëndetësisë, Ogerta Manasatirliun, ai u shpreh se vetë është vaksinuar dhe nuk ka asnjë problem.Rama paralajmëroi se varianti i ri i Covid, DELTA është shumë agresiv, ndaj duhet të marrin dozën e vaksinës, kushdo që nuk e ka kryer.Rama: Ajo që vlen për......

Bujar Nishani: Lulzim Basha po e vret PD

TIRANË- Ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani, njëherazi edhe një nga kritikët më të fortë të Lulzim Bashës në Partinë Demokratike, ka shpjeguar sot arsyet pse nuk mori pjesë në Kuvendin Kombëtar të PD që u zhvillua të shtunën. Në një shkrim të gjatë në rrjetet sociale, Nishani thotë se ky Kuvend u kthye në një teatër absurd, dhe se u mblodh për të qarë politik të Lulzim Bashës e jo Partisë Demkokratike. Me......

Ngelen jashtë Këshillit Kombëtar të PD kritikët e Bashës

TIRANË– Partia Demokratike ka publikuar listën me emrat e 300 anëtarëve që do të jenë në Këshillin Kombëtar për 4 vitet e ardhshme. Ajo që bie në sy përveç emrave të njohur ësbhtë fakti se disa personazhe të tjerë mungojnë, ndër ta ish-kandidatja për kryetaren e Partisë, Edith Harxhi.Po ashtu mungon edhe ish-sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani. Por nuk mungon me kaq. Pas kritikave që bëri publikisht, mungon......

Erion Veliaj feston diten e specit me gjizë

TIRANE- Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj mori sot pjesë në festën e “Fërgesës” që u zhvillua në mjediset e Kalasë së Tiranës, duke bërë bashkë artizanë dhe restorante tradicionale.Festa lidhet me promovimin e një prej ushqimeve tradicionale të Tiranës që është “fërgesa” e cila përgatitet me speca dhe gjizë. Por këtë takim, Veliaj e shfrytëzoi edhe për promovim. Ai tha se Kalaja e Tiranës do të zgjerohet,......

Kujtim Gjuzi akuzon Ramën për kopjim

TIRANË– Veprimi i kryeministrit Edi Rama për të mbledhur mbeturinat në Vlorë, sipas Kujtim Gjuzit është i kopjuar nga ai. Deputeti ka ndarë pamjet të Ramës dhe të tijat të dy viteve më para, duke mbledhur mbeturina. Ai shkruan se Rama ka kopjuar konservatorët me idenë e pastrimit të mbeturinave.SHKRIMI:Reagim per “falenderim”edi rama pasi beri pis gjithe shqiperine me kanabis te mbjelle ne c’do ane e kend te......

Francesco Becchetti shpalos posterin e fitores ndaj Ramës

ITALI– Biznesmeni italian Francesco Becchetti i cili ka fituar gjyqin ndaj kryeministrit Edi Rama e që duhet të marrë shifrën prej 140 milionë euro nga shteti shqiptar, dëshiron që të gjithë të dinë versionin e tij të historisë.Për këtë fitore të tijën, biznesmeni italian Francesco Becchetti ka hapur një ‘sajt’ online të quajtur ‘parlo io’, në shqip ‘flas unë’.Posteri për këtë web online, është vendosur në......

Mbërrijnë 50 mijë vaksina në Shqipëri

TIRANË–  50,000 doza të tjera të vaksinës kineze Coronavac kanë mbërritur në vendin tonë ditën e sotme.Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, i cili shkruan se ritmet vaksinimit do të rriten për një sezon turistik përtej pandemisë.“Aeroporti “Nënë Tereza” – Edhe 50,000 doza të tjera të vaksinës Coronavac sapo kanë mbërritur në Shqipëri, duke e çuar në 1,067,950......

Basha: Një deputet i PS është përgjuar, ka kontaktuar bandat

TIRANË– Kryesia e Partisë Demokratike ka zhvilluar ditën e djeshme mbledhjen e rradhës, ku për dy orë është dikustuar për analizën e thellë që duhet të nisë në parti dhe për hapat që do të ndërmarrin demokratët për betejën, për atë që ata e quajnë “masakër elektorale”.Jorida Tabaku ka kërkuar në Kryesi që të nisë një analizë e punës së drejtuesve politikë në qarqe, për të parë se ku ka çeduar puna. “Çfarë ndodhi......

Arben Imami: Sali Berishës iu ngrit kurthi nga Lulzim Basha

TIRANË– Ish-ministri i PD-së, njëkohësisht dhe anëtarë i grupimit ‘Për PD-në’, Arben Imami ka akuzuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Bashën, si përgjegjës lidhur me vendimin e DASH për Sali Berishën Non-grata.Imami deklaroi se letrat për Non-grata i ka bërë lideri i selisë blu. Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama.BISEDA:Arben Imami: Po të kishte një problem serioz për qeverisjen e Berishës,......

Gruaja e Ramës tregon ditën që Zaho mori vesh për herë të parë postin që mbante i ati

TIRANË– Gruaja e kryeministrit Edi Rama, Linda ka treguar momentin e parë qe djali i tyr i vogël, Zaho e ka kuptuar që ishte biri i një kryeministri. E ftuar në ‘Ilva Noë”, Linda Rama tha se një ditë, në javën e dytë të klasës së parë Zaho ishte kthyer nga shkolla dhe u kishte dhënë lajmin familjarëve të tij, se sapo kishte zbuluar se ishte djali i një kryeministri.Në atë çast, Linda Rama tha se mendoi se kishte......

Mbërrijnë 50 mijë vaksina kineze në Shqipëri

TIRANË– 50 mijë vaksina kineze kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në aeroportin e Rinasit. Lajmin e ka bërë me dije veteë kryeministri Edi Rama. Në një postim në Facebook, Rama shkruan se në Shqipëri kanë mbërritur 50 mijë doza vaksinash të llojit Coronavac.“Aeroporti “Nënë Tereza” – 50,000 doza të vaksinës Coronavac sapo kanë mbërritur në Shqipëri, duke kaluar mbi 1 MILION sasinë e vaksinave të mbërritura deri......

Denoncon Berisha: Vëllai vret motrën dhe policia e ka lënë të lirë

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndarë një denonim të frikshëm në rrjetin e tij social në Facebook, ku denoncuesi pretendon se një qytetar me probleme të shëndetit mendor ka vrarë motrën e tij. Ai shton se ngjarja ka ndodhur në Qerret të Pukës, ku para rreth një muaji vëllai ka vrarë të motrën dhe e ka varrosur në oborrin e shtëpisë. Duke e lënë kështu të lirë autorin e ngjarjes.“Mbrëmë, ky i sëmurë......

Kavaja mbytet në plehra, Redjan Krali nuk e çan kokën

KAVAJË– Ndërkohë që sezoni veror ka nisur dhe temperaturat sa vijnë e rriten, qyteti i Kavajës po ‘mbyet’ nga plehrat. Pamjet e publikuara nga faqja Kavaja Info tregojnë plehrat e derdhura në tokë, që kanë më shumë se katër ditë që nuk pastrohen.Dhe kjo, për faktin e vetëm se Bashkia e Kavajës, që drejtohet nga socialisti Redjan Krali nuk ka paguar për përqindjen e landfillit, në mënyrë të mbeturinat të......

Rudina Hajdari paralajmëron rikthim në politikë: Lufta ime nuk ka mbaruar

Rudina Hajdari nuk ka hequr dorë nga politika. Edhe pse nuk siguroi asnjë ulëse në Kuvend pas zgjedhjeve të 25 prillit, Hajdari shprehet se lufta e saj për të forcuar demokracinë në Shqipëri, nuk ka mbaruar ende. E ftuar në “Ftesë në 5”, Hajdari tha se ambienti politik në Shqipëri, ku dhe vetë ajo garoi, ishte mjaft i vështirë. Hajdari shtoi se ajo ka humbur një betejë por lufta për të rikthyer......

Apeli i GJKKO merr vendimin për ish-kreun e Bashkisë së Hasit

Gjykata e Posaçme e Apelit la të pandryshuar dënimin me 1 vit burg për ish-kryebashkiakun e Hasit, Adem Lala, i cili u shpall fajtor për shpërdorim detyre. GJKKO e shpalli atë fajtor për akuzën e shpërdorimit të detyrës nga zyrtari publik, duke e dënuar me 5 vite heqje të drejtës për të mbajtur një funksion publik, ndërkohë që dënimi i konvertohet në 1 vit e 4 muaj shërbim prove. Lala......