Rajoni

Covid-19 në Greqi/ Regjistrohen mbi 2 mijë e 600 raste të reja, ulet numri i viktimave në 24 orë

Greqia ka regjistruar 2,665 raste te reja me Covid-19. Ndërkohë numri i viktimave është ulur ku në 24 orët e fundit 27 qytetarë nuk e kanë fituar betejë me virusin.Që nga fillimi i pandemisë 689.896 qytetarë janë infektuar me Covid-19 dhe 15,317 vdekje....

I kishte bërë vërejtje vajzës, nëna shqiptare bën për spital mësuesen

Një ngjarje e paprecedentë është regjistruar në Ferizaj të Kosovës, ku një 35-vjeçare ka dhunuar mësuesen e vajzës së saj. Ngjarja ndodhi në shkollën “Naim Frashëri” në fshatin Zaskok.Shkak është bërë një vërejtje që mësuesja kishte bërë ndaj vajzës, ndërkohë që 35-vjeçarja nuk ka rënë dakord dhe e ka sulmuar atë. 58-vjeçarja ka përfunduar në spital me lëndime në trup.“Në lidhje me këtë, policia ka marr......

Luftuan kundër UÇK-së / Kush janë 39 shqiptarët që tradhëtuan popullin kosovar dhe u vunë nën shërbimin e “milicicë serbe” (Dokumenti)

22 vite më parë mijëra shqiptarë të Kosovës të përndjekur nga ushtria serbe, kaluan kufirin për në Shqipëri, në vendin që e cilësonin si atdheun e dytë. Shqiptarët hapën dyert për të mirëpritur, fëmijë, gra dhe të moshuar, të dhunuar, të torturuar dhe të masakruar.Por pati edhe nga ata shqiptarë, edhe pse të paktë në numër  të cilët pranuan t’i shërbenin me dëshirë  Serbisë. Në të ashtuquajturën “milici......

VIDEO Shqiptari hap zjarr kundër policisë greke, qëllon me pistoletë

Ky është momenti i ndjekjes së shqiptarit në Greqi, nga efektivët, i publikuar në mediat vendase. 35-vjeçari me origjinë shqiptare kishte vjedhur një makinë të një gruaje më 8 tetor dhe kjo e fundit e kishte denoncuar në polici. Policia mundi ta neutralizonte shqiptarin në orët e para të mëngjesit në mes të Athinës mirëpo ky i fundit bëri rezistencë.35-vjeçari hapi zjarr duke qëlluar në drejtim të policisë, që e......

Rusia kundër Bashkimit të Shqipërisë me Kosovën

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili gjatë një interviste televizive është shprehur se bashkimi Kosovë-Shqipëri mbetet një aspiratë e tij, ka reaguar Ministria  e Jashtme Ruse.Reagimi është bërë nga zëdhënësja e ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova e cila e ka quajtur të papranueshme këtë deklaratë.“Ne e konsiderojmë deklaratën e Kryeministrit të Shqipërisë E. Rama mbi bashkimin......

Një javë nga marrëveshja për targat mes Kosovës dhe Serbisë, MPB lëshon mbi 13 mijë afishe

Janë bërë plotësisht një javë nga marrëveshja e arritur në Bruksel në mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave.Fillimi i zbatimit të kësaj marrëveshje nisi të shtunën më 2 tetor kur edhe u larguan barrikadat dhe Njësia Speciale e Policisë së Kosovës, të cilat ishin të vendosura në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.Pas largimit të tyre, në pikat kufitare u vendosën trupat e KFOR-it të cilët......

Komisionerja e BE kërkon hetimin e kthimit ilegal të emigrantëve në Greqi

Komisionerja e Bashkimit Evropian (BE) për Punët e Brendshme, Ylva Johansson, ka kërkuar nga Greqia të hetojë kthimin ilegal të azilkërkuesve.Duke folur për mediat para takimit të ministrave të brendshëm të vendeve anëtare të BE-së në Luksemburg, Johansson tha se pret që Greqia këtë çështje ta marrë seriozisht, të hetojë dhe të zbulojë çfarë ka ndodhur në të vërtetë”.Një ditë më herët, Johansson diskutoi me......

Franca Armatos Greqinë kundër Turqisë

Është një marrëveshje shumëmiliardëshe për mbrojtjen, ajo e nënshkruar nga Franca dhe Greqia. Pakti do t’i lejojë shtetet që të ndihmojnë njëri-tjetrin në rast të ndonjë kërcënimi të jashtëm.Detajet i prezantoi kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, dhe kjo vjen në një kohë kur tensionet me Turqinë janë rritur ndjeshëm.“Për herë të parë është përcaktuar qartë dhe shprehimisht se do të ketë ndihmë ushtarake......

Kosova drejt liberalizimit të vizave

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, në samitin në Slloveni ka thënë se janë të përkushtuar për integrim dhe anëtarësim të plotë të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.Varhelyi foli edhe për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, teksa tha që do të nisë një proces i tillë.“Ne duhet të të marrim përgjegjësitë dhe vendimin që na dërgon në këtë, që......

“Presim çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe RMV”! Sot samiti Ballkani Perëndimor-BE, “DW”: Integrimi, synim i arritshëm!

Samiti BE-Ballkan Perëndimor në Brdo pri Kranju, Slloveni, synon të ruajë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Çfarë presin ekspertët dhe politika në Gjermani?Gjermania është një nga vendet që e mbështet perspektivën e Ballkanit Perëndimor në BE. Ministri i jashtëm Heiko Maas, kishte apeluar të hënën në kuadër të një takimi me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani për çeljen e......

“I duam vendet e Ballkanit Përëndimor në BE? Presidentja e KE flet hapur

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, ka dhënë një mesazh pak para nisjes së samitit Ballkani Perëndimor-BE, në Slloveni. Von der Leyen e ka cilësuar këtë samit të rëndësishëm për vendet e Ballkanit Perëndimor, teksa është shprehur se këto vende i takojnë familjes evropiane.“Ne duam të dërgojmë një mesazh të vetëm dhe të qartë që Ballkani Perëndimor i takon Bashkimit Evropian, ne i duam ata në......

U vra disa ditë më parë, aktiviteti kriminal i Kristo Halili

Shqiptari i vrarë në Athinë pak ditë më parë, Dikenc alias Kristo Halili alias Keli ishte i përfshrië në një grup kriminal të njohur si “Adus Mamuta”, i njohur për gjobëvënien ndaj bordellove që operonin në kryeqytetin grek. Por grupi nuk është i panjohur për Policinë dhe mediat greke.“Kathimerini” në vitin 2021 i dedikoi një artikull aktivitetit të grupit në Athinë, duke zbuluar edhe bisedat që anëtarët e......

Zbardhet vrasja e Kristo Halili në Greqi

Mediat greke kanë zbardhur detaje nga e shkuara e Dikenc alias Kristo Halili alias Keli, i cili u vra dy netë më parë në Athinë. Sipas raportimeve nga prokuroria, Halili ishte pjesë e një një bande mafiozësh që vendosnin ‘gjoba’ ndaj bordellove në në rrugën “Iasonos”, në qendër të Athinës. Në total në këtë shesh janë 30 shtëpi publike nga të cilat ky grup përfitonte nga 60 euro për shtëpi, pra 1800 euro në ditë. Në......

Agjenda e Samitit të liderve të Ballkanit Perëndimor/ Tjetër dështim?! BE shpreh angazhimin por nuk vendos një datë për zgjerimin

Ditën e nesërme do të mbahet samiti i liderve të Ballkanit Perëndimor në Slloveni. Lidhur me këtë takim, është zbardhur edhe agjenda e cila pritet të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor dhe përfqësuesit e Bashkimit Europian.Udhëheqësit e BE do të rikonfirmojnë angazhimin e tyre për zgjerim të mëtejshëm përpara një samiti me gjashtë shpresuesit e Ballkanit Perëndimor të Mërkurën (6 Tetor), duke ofruar......

Arrestohet xhihadisti i ISIS në Greqi

Një luftëtar i ISIS-it i cili nuk u kufizua vetëm në predikimet, shërbimet greke dhe të huaja besojnë se ai është 34-vjeçari irakian i cili u arrestua të hënën pasdite në Patissia. Xhihadisti i dyshuar në vitin 2018, rruajti mjekrën, hodhi tutje uniformat e Shtetit Islamik, varrosi të kaluarën e tij fajtore dhe mbërriti në Greqi përmes Turqisë.Përmes Lesvos, së bashku me gruan dhe katër fëmijët e tij, ata erdhën......