Sport

Nesër luan Shqipëria me Poloninë, masat që do merren

Policia e Tiranës, masa të shtuara për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë gjatë zhvillimit të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit midis Shqipërisë dhe Polonisë, e cila do zhvillohet më datë 12.10.2021, në orën 20:45, në stadiumin “Air Albania”.Me qëllim marrjen e masave gjatë zhvillimit të ndeshjes Shqipëri – Poloni, Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen dhe sigurimin e......

Polonia është finale për Shqipërinë, llogaritë e “Play-Off” dhe shanset e kuqezinjve për në Botëror

Shqipëria me fitoren e arritur në “Pushkash Arena” i ka rritur kreditet për të siguruar një vend për “play off”-in e Botërorit, “Katar 2022”. Me trepikëshin e marrë në Hungari kuqezinjtë ruajnë vendin e dytë, me katër pikë pas Anglisë, si dhe një më shumë se Polonia e vendit të tretë.Përballja me polakët është vendimtare, madje merr trajta kualifikuese për “play off” për të dy ekipet. Skuadrës së trajnerit Edi......

“Goditjen e tij nga vendi nuk e ka askush”, Bushi: Më i miri në historinë tonë, ja sekretet e Brojës

Alban Bushi guxoi të thoshte dy vite më parë se Armando Broja do të ishte sulmuesi më i mirë që ka nxjerrë ndonjëherë Shqipëria. Sot trajneri i Kombëtares Shpresa është i lumtur që 20-vjeçari po merr për dore kuqezinjtë, duke u bërë protagonist absolut. Në një prononcim ekskluziv për “Panorama Sport”, Bushi mundohet të tregojë detaje të pathëna për sulmuesin, që nga dita e parë në stërvitje me fanellën kuqezi dhe......

Kushta: I vetmi lojtar që i ka dhënë 6 pikë Kombëtares, kush e anashkalon Brojën është xheloz ose i paditur

Shqipëria fitoi duke dominuar ndaj një kundërshtari të fortë në grup si Hungaria dhe për këtë ka reaguar dhe ish-legjenda e Flamurtarit dhe e Kombëtares shqiptare, Sokol Kushta nëpërmjet një postimi në profilin e tij në rrjetin social “Facebook” ku ka shkruar për triumfin historik të Shqipërisë në “Puskas Arena”.Kushta ka shkruajtur se Armando Broja është i vetmi lojtar që i ka dhënë 6 pikë kuqezinjve dhe kush e......

Covid prek kombëtaren, largohet nga grumbullimi mbrojtësi dhe fizioterapisti

Kombëtarja shqiptare ka nisur që prej ditës së hënë grumbullimin dhe stërvitjet intensive në kuadër të dy sfidave të rëndësishme ndaj Hungarisë dhe Polonisë, të vlefshme për kualifikueset e Kampionatit Botëror “Katar 2022”.Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije për mediat dhe opinionin publik se ditën e djeshme është larguar nga grumbullimi mbrojtësi Erjon Hoxhallari si edhe fizioterapisti i Kombëtares,......

Strakosha konfirmohet në Europa League, feston edhe Edy Reja

Fitorja në derbi përballë Romës bën me krahë Lazio. Bardhekaltërit rikthehen fuqishëm edhe në Europa League duke marrë një fitore të pastër 2-0 kundër Lokomotivë Moskës. Feston Sarri për këtë trepikësh të parë por feston edhe Edy Reja. Nuk ka lajm më të mirë për teknikun e kombëtares se sa të shoh titullar Thomas Strakosha përpara sfidave të tetorit. Sarri i besojë sërish pavarësisht gafës së bërë kundër......

Mamaja e Ronaldos nuk pranon që i biri të martohet me partneren aktuale

Dolores Aveiro, nëna e Cristiano Ronaldos, nuk dëshiron që djali i saj të martohet me partneren aktuale, Georgina Rodriguez, pasi ajo beson se modelja e lindur në Argjentinë ka motive ekonomike për të shkuar në altar.“Ylli” portugez duket shumë i lumtur me Georginën, me të cilën jeton në Mançester, ku ata jetojnë me Cristiano Juniorin, Evën, Mateon dhe Alanan, vajza e fundin e ardhur në jetë nga marrëdhënia mes......

Ferguson tregon pengun më të madh të jetës

Edhe Sir Alex Ferguson, një njeri që ka fituar shumë në karrierë, ka pengje.“Mes pengjeve të merkatos është vetëm një që më vjen në mendje dhe është Gascoigne. Ishte fantastik dhe besoj se po të kishte ardhur te ne do të kishte patur një karrierë të madhe. Nuk po them se nuk e ka patur, por tek United do të kishte bërë akoma më mirë”, ka thënë Ferguson.Gascoigne i ka thënë në fillim “po” Djajve të Kuq, por......

PSG shfaq sërish probleme, fitoren në ‘frymën’ e fundit, Hakimi protagonist me dy gola

PSG nuk po arrin dot të zhbllokojë problemin e sulmit. Edhe pse ka shpenzuar miliardat, sërish golat i vijnë nga prapa.Ndaj Metz, parizienët siguruan fitoren vetëm në minutën e fundit.Hakimi ishte ‘heroi’ i sfidës me dy golat e vetëm. Pavarësisht këtyre problemeve, PSG ka vendosur dominimin në Ligue 1 me 21 pikë, 7 më shumë se Marseja e vendit të dytë....

Atletico Madrid barazim me Atletiko Club

Ndeshja e madhe e së shtunës në La Liga përfundon pa gola. Atletico Madrid dhe Athletic Club ndalin njëra-tjetrën pas një barazimi 0-0, duke i dhënë shansin Real Madridit dhe Valencias, që njera prej tyre sot nëse arrin të fitojë, të ngjitet në krye të La Liga.Në “Wanda Metropolitano” në fund askush nuk fitoi midis Atletico Madrid dhe Athletic Club. Kartat në pozicionet shumë të larta të ligës spanjolle nuk mund......

Presidenti i Serisë A sherr me grushta me hajdutin që i vodhi çantën e gruas

Një mbrëmje e kësaj fundjave nisi me një fatkeqësi, që për fat u mbyll me një fund të lumtur për Paolo Dal Pino. Presidenti i Ligës në Serie A ishte protagonisti i një ndjekjeje të një hajduti, që i kishte vjedhur çantën e gruas së tij në një restorant në qendër të Romës, ku ata po darkonin. Përfundimisht krimineli u ndalua dhe u arrestua nga policia.Gjatë mbrëmjes Dal Pino dhe gruaja e tij vunë re zhdukjen e......

Xhudistet me medalje ari pjesë e Forcave të Armatosura

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se dy xhudistet kosovare, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, do t’i bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare.“Një tjetër vendim është përfshirja në strukturat e FA të dy fitueseve të medaljeve të arta shqiptaret nga Kosova, Distrie Krasniqi dhe Nora Gjakova, që kanë arritur diçka që është e jashtëzakonshme dhe kanë shprehur dëshirën që i bashkohen FA të......

Partizani zhytet në krizë, të kuqtë nuk dinë si fitohet, i ndal edhe Skënderbeu

Dy të dhëna nuk përbëjnë një fakt por dukshëm Partizani nuk është ai i një sezoni më parë. Nëse humbja përballë Teutës mund të qëndrojë, barazimi përballë Skënderbeut shton edhe më shumë tensionin në shtëpinë e kuqe. Ekipi i Ilir Dajës nuk di të fitojë, shfaqi sërish shumë limite duke gabuar thuajse në çdo repart. Jo të kthjellët në fazën sulmuese dhe shumë të prekshëm në prapavijë. Si të mos mjaftojë kjo situatë,......

E mbylli vitin me borxhe mbi 400 milionë euro, Barcelona nuk ndalet, synon yllin e Manchester City-t

Barcelona edhe pse në pozita jo shumë të mirë financiare, po tenton afrimin e bujshëm. Sipas gazetës katalanase Sport.es, drejtuesit e Barçës do të kërkojnë të sjellin në Camp Nou Rahem Sterling. Drejtori sportiv i katalanasve, Mateu Alemany, ka qenë gjatë verës në Manchester për ta përmbyllur këtë operacion, por nuk ia ka dalë dot.Sipas gazetës katalanase, Barcelona do tentojë sërish në janar. Synimi është......

Manchester United në defiçit 100 milionë euro

Mesa duket gjërat nuk po shkojnë ashtu si duken në ‘shtëpinë’ e CR7.Në fund të verës të nënshkrimeve të Ronaldos, Varane dhe Sancho, Manchester United njofton humbje prej mbi 100 milionë euro.Me një deklaratë të lëshuar sot, Djajtë e Kuq thonë se sezonin e kaluar ata humbën 92.2 milionë paund, ose 107 milionë euro.Të gjitha midis 30 qershor 2020 dhe 30 qershor 2021.“Është padyshim një nga vitet......