Sport

Kupa e Italisë/ Spal kualifikohet në çerekfinale

Skuadra e Spal, që militon në Serinë B italiane, ka arritur që të kualifikohet në çerekfinalet e Kupës së Italisë.Bardheblutë mposhtë me rezultatin e pastër 2-0 ekipin e Sassuolo-s, në ndeshjen e vlefshme për raundin e 1/16 në Kupën e Italisë. Golat për ekipin e Spal u shënuan nga Missiroli (49) dhe Dickmann (58). Paraqitje dinjitoze zhvilloi edhe portieri i kombëtares shqiptare, Etrit Berisha, i cili......

Silvio Berlusconi shtrohet në spital

Lideri i Forza Italia dhe ish-presidenti i AC Milanit tashmë i Monzës, Silvio Berlusconi, u shtrua në Spitalin Kardiologjik të Principatës së Monakos për analiza të hollësishme. Burime nga partia sigurojnë se këto janë vetëm kontrolle rutinë dhe se Cavalieri “do të shkojë në shtëpi brenda disa ditësh”.Shtrimi në spital u vendos nga mjeku i besuar i Berluskonit, Alberto Zangrillo, i cili shpjegoi për Ansa: “Vendosa......

Zbulohet përfshirja e një ministre në cështjen Suarez

Juventusi kishte një marrëveshje për të nënshkruar me Luis Suarez: një minimum i garantuar prej 7.5 milion euro në vit me mundësinë, në sajë të disa bonuseve, për të arritur në 10 milionë. Akordi parashikonte një marrëdhënie dy-vjeçare me një klauzolë tërheqjeje në favor të shoqërisë pas sezonit të parë. Kjo është ajo që Fabio Paratici i zbuloi kryeprokurorit të Perugia Raffaele Cantone dhe prokurorëve Paolo......

Zyrtarizohen kandidatët në garë për president te Barcelona

Barcelona ka zyrtarizuar këtë pasdite emrat e kandidatëve për president të Barcelonës që kanë siguruar firmat e nevojshme për pjesëmarrjen në zgjedhje. Ata janë Joan Laporta, Víctor Font dhe Toni Freixa, të cilët pritet të garojnë për postin e lartë drejtues më 24 janar, megjithëse nuk është ende e qartë nëse zgjedhjet do të mund të mbahen në këtë datë si rezultat i emergjencës së Koronavirusit. Nuk......

Dëmtohet Strakosha, largohet nga porta

ITALI – Një fjalë e urtë thotë: “Kur vjen tersi, hapi derën”! Kjo është tipike për të situatën që po kalon gardiani i Kombëtares sonë Thomas Strakosha, i cili aktualisht mbron portën e skuadrës së Lacios. Viti 2021, nis keq për të…Pas një mungese të gjatë në katërkëndëshin e lacialëve të Inzagit, herë i dëmtuar, herë nga Covid-19 dhe herë për mungesë të formës sportive, para tri ditësh Strakosha rikthet në......

Mjeku i Maradonës akuzohet se ka falsifikuar firmën e legjendës

ARGJENTINE – Mjeku i Diego Maradonës mbrëmë u përball me pretendime, se ai falsifikoi firmën e legjendës së vdekur të futbollit. Disa media argjentinase lajmesh kanë paraqitur dokumente, ku pretendojnë e firma e të madhit Diego është falsifikuar.Kjo thuhet se është gjetur në shtëpinë e mjekut 39-vjeçar Leopoldo Luque në Buenos Aires, i cili kishte kryer operacionin në tru te Maradona. Ajo është një letër e......

“Pas Juve, e prisja një përgjigje të tillë. Të mos e shikojmë renditjen”

ITALI – Stefano Pioli nuk është i befasuar nga reagimi i mirë i Milanit kundër Torinos. “Unë e prisja këtë përgjigje, sepse ne jemi të rinj, por të fortë dhe të vetëdijshëm. Ne luajtëm një nivel shumë të lartë në pjesën e parë, pastaj më pas ia dolëm edhe me pak dhimbje, por është normale. Më pëlqeu shumë Leao. Ai duhet të rritet, është i ri, por unë jam vërtet i kënaqur me të. Mendoj se ai është më shumë një......

Milani i nxjerr inatin Napolit

MILANO-Milan hedh një hap të rëndësishëm drejt kreut pasi kuqezinjtë kanë mundur Torinon me shifrat 2-0 në javën e 17-të të Serie A. Ndeshja foli vetëm për kuqezinjtë të cilët mbyllën çdo llogari në pjesën e parë. Në minutën e 25-të Milan gjeti avantazhin me anë të Leao-s. Portugezi merr një top fantastik nga Brahim Diaz duke shënuar golin e 5-të në kampionat.Në të 36-tën Milan dyfishoi shifrat me anë të Kessie,......

Vjedhje masive ndaj Kontes/ Plotë 30 milion euro

ANGLI – Trajneri i Interit, Antonio Konte, së bashku disa trajnerë të tjerë dhe personazhe të ndryshëm të botës së spektaklit në Itali, janë mashtruar dhe vjedhur nga një broker (specialist burse). Masimo Bokikio quhet brokeri, i cili i ka zhdukur rreth 30 milionë euro. Ish-trajneri i kombëtares së Italisë, po përpiqet që të rikuperojë paratë.Gjatë verës gjykata britanike kishte urdhëruar Bokikion që t’i kthente......

Teuta ndërpret kontratën me Rubin Hebaj

Sulmuesi 22-vjeçar shkodran, Rubin Hebaj, i ka dhënë fund eksperiencës me Teutën e Durrësit, pasi ka qenë vetë klubi që ka njoftuar sot ndërprerjen me marrëveshje të bashkëpunimit mes palëve. Në një njoftim të shpërndarë në rrjetet sociale zyrtare, klubi i Teutës thekson se është parë e arsyeshme që për të mirë të të dy palëve, futbollisti dhe Teuta të ndërpresin para kohe kontratënHebaj iu bashkua......

Dortmund i bën nder Bayern: Leipzig e Leverkusen nuk dinë të përfitojnë

Bayern Mynih duhet të ndihet me fat: nuk përfitojnë nga rrëzimi i kampionëve në transfertën e Gladbach as Leverkusen e as Leipzig. Në javën e 15 të Bundesligës, Leipzig pësojnë humbjen e parë në Red Bull Arena e dështojnë në parakalimin e Bayern për të marrë kryesimin: Dortmund fiton 3-1 falë Sanchos e dygolëshit të Haaland. Për ta bërë më të butë humbjen e bavarezëve, edhe Leverkusen nuk u afrua në renditje, duke......

Nis ‘beteja’ për trashëgiminë e pasurisë së Maradonës, shfaqen edhe 6 fëmijë të paligjshëm

Ndërkohë që në Argjentinë vijojnë hetimet për akuzat mbi vdekjen e Diego Armando Maradonës, shumë shpejt pritet të nisë edhe një betejë për trashëgiminë e legjendës argjentinase, siç raporton e përditshmja spanjolle “Marca”.Pasuria e legjendës argjentinase të futbollit llogaritet të kapë shifrën e 75 milionë eurove mes llogarive bankare, kontratave të sponsorizimit, si ajo me Pumën dhe dy të tjera me kompani......

Refuzon të mbajë 1 minutë heshtje për Maradonën, u kthen shpinen lortarêve të tjera

Në një fundjavë kur e gjitha bota e futbollit e nderoi të ndjerin Diego Armando Maradona, një futbolliste vendosi të protestojë gjatë një minutë heshtjeje të mbajtur për legjendën argjentinase.Paula Dapena, e cila luan për klubin spanjoll Viajes Interrias FF, u ul në fushë dhe në kahun e kundërt të 21 futbollisteve të tjera për shkak të bindjeve të fuqishme për fituesin e Kupës së Botës 1986.Bashkëlojtaret e......

Makina ndahet në dysh e merr flakë pas përplasjes: një mrekulli që Grosjean jeton

Cmimi i Madh i Bahrain në Formula 1 është tronditur nga një aksident i tmerrëshm në start. Pas semaforit jeshil Haas e Roman Grosjean ndryshon drejtim, prek Alpha taurin e Kvyat, rrotullohet e përplaset me muret mbrojtëse, duke u ndarë në dysh e duke marrë flakë. Piloti i ka mbijetuar për mrekulli përplasjes, falë kapsulës së shpëtimit që e ka mbrojtur. Francezi doli i paprekur nga makina me këmbët e tij e pastaj......

Java e pestë e Superiores/ Ndeshjet

Kategoria Superiore zbret sot në fushë më ndeshjet e javës së pestë. Pesë sfida do të luhen këtë të diel, me 3 ndeshje që do të zhvillohen në orën 13:45 dhe 2 të tjerat në orën 16:45. Bylis pret Teutën në “Adush Muça”, me ballshiotët që do të kërkojnë fitoren e parë në kampionat ndaj durrsakëve, që vijnë me synimin për të dalë me tri pikë nga ky takim. Tirana udhëton për në Kamëz, ku do të ndeshet me Kastriotin e......