Analize

Shkollat shqiptare në pandemi, shifra dhe statistika! Flasin ekspertët: Shkaktoi dëme dhe pasoja të mëdha te fëmijët

Për të tretin vit akademik radhazi, mësimdhënia në vend nisi me masa kufizuese, duke rrezikuar arritjet e një cikli të tërë, me humbje që do të përçohen në dekada. Qeveria iu përgjigj situatës, duke shkurtuar buxhetin e arsimit në mes të vitit me 12 milionë euro (3.5%). Shpenzimet për arsimin në dy vitet e fundit janë me ulje në raport me shpenzimet e përgjithshme buxhetore. Pasojat e para u panë te rezultatet e......

“Harta e re gjyqësore është kriminale”

Kundër hartës së re gjyqësoreNga Skerdjan DhuliUlsiu i Drejtësisë pranoi atë që Erilda Gjonaj kishte refuzuar prej kohësh, hartën e re gjyqësore. Dua t’a them se ky është veprim i papranueshëm për të cilën çdo deputet i PD në zonat jashtë Tiranës duhet të reagojë fortë kundër tij.Së pari, ky vendim shkakton kosto të larta ekonomike për qytetarët të cilët kanë proçese gjyqësore. Paramendoni një proçes......

Ilir Meta lëpin b*thën e Edi Ramës për të qendruar President

Presidenti Ilir Meta gardiani i Kushtetutës, ai që ngre popullin, ai që sfidoi pushtetin diktatorial të Edvin Kristaq Rama sot iu ul në gjunjë pas zgjedhjeve të 25 prillit.Ku është ai politikani gango që zuri me grushta policët dhe që bërtiste nëpër studio televizive?Disa ditë më parë dekretoi Qeverinë e Edvin Kristaq Rama, që për Redaksinë e Portali Investigativ është forma e latuar dhe zbukuruar e......

Çfarë e shqetëson kaq shumë ambasadoren Kim që ngeli në dyert e SPAK

Nga Adriana KalajaÇfarë e shqetëson kaq shumë ambasadoren Kim që ngeli në dyert e SPAK U takua me kreun e SPAK më datë 8 shtator dhe takohet sërish sot. Dy takime brënda 5 ditësh. Si gjithmonë, tema e takimit "Reforma në Drejtësi", a asnjë objekt konkret. Pse kjo mostransparencë për publikun? SPAK është institucion shtetēror dhe i pavarur. Si mundet drejtuesi i SPAK, Arben Kraja të presë ambasadoren e......

Kukësi, Fieri, Vlora dhe Berati, me rënien më të madhe të lindje në 4 vitet e fundit, shkak emigrimi

Qarku i Kukësit edhe pse ka normat më të larta të lindjeve në vend në raport me vetveten ka shënuar rënien më të madhe të lindshmërisë në rang vendi në katër vitet e fundit me rreth 28%, sipas te dhënave te përpunuara nga INSTAT.Pas Kukësit më rënie drastike të lindshmërisë janë për përballuar edhe qarqet e Fierit (-27%), Vlora me (-26%) dhe Berati po me (-26%) gjatë periudhës 2017-2021.Të dhënat tregojnë......

“Fuqia e të rinjve është pasuria e përbashkët për gjithë botën”

Nga Irsa RuçiSiç citon një nobelist indian: “Fuqia e të rinjve është pasuria e përbashkët për gjithë botën. Fytyrat e të rinjve janë fytyrat e së kaluarës sonë, të tashmes dhe të ardhmes. Asnjë segment në shoqëri nuk mund të përputhet me fuqinë, idealizmin, entuziazmin dhe guximin e të rinjve.”Por, rinisë nuk i mjafton një ditë për të qenë në qendër të vëmendjes. Kur çdo i ri të kuptojë se ç'domethënie......

“Matura dhe fatura”, analizë nga Irsa Ruçi

"Matura dhe fatura"Sa më dhemb kur i shoh të rinjtë që hedhin sot hapat mendueshëm, duke qenë të bindur se kanë në duar çelësin që do u hapë derën e jetës. Ata jetojnë 12 vite me këtë besim, investojnë energji, dije, rini dhe gjithë kapacitetet që mbartin, me shpresën se e ardhmja e tyre do jetë ëndrra që kanë thurur bashkë me prindërit.Duhet të mendojnë si të rritur, të hyjnë në kostumin e juristit,......

Kërkuesit po studiojnë Covidin e gjatë, rezultatet janë alarmante

Në vitet 1890, bota u godit nga një prej pandemive më të mëdha në histori, e njohur në atë kohë si “gripi rus”. Ajo rezultoi në 1 milion të vdekur. Tani mendohet se gripi rus, në fakt, është emërtuar gabimisht, shkruan The Economist.Ai ndoshta nuk ishte grip, por një koronavirus paraardhës i një virusi që tani shkakton simptoma që zakonisht përshkruhen nga të sëmurët si “ftohje”. Megjithatë, kur sapo u shfaq,......

Mungon edukimi dhe punësimi! Vëmendja ndaj brezit të ri si përgjegjshmëri ndaj vendit

TIRANË– Kategoria e të rinjve 15-29 vjeç, që nuk është as në punë dhe as në ndonjë trajnim profesional, shënoi ulje në krahasim me gjashtë vite më parë. Megjithatë, ky komunitet që njihet ndryshe NEET, përbën 27,9% të të rinjve në vend. Kjo shifër e rendit Shqipërinë ndër vendet e fundit jo vetëm në Europë, por edhe në rajon.Në maj 2021, INSTAT publikoi të dhënat për tregun e punës për vitin 2020. Ndër të tjera,......

Pensioni shënon ulje për herë të parë që nga viti 2000! Pensionistët, gjenerata e varfër e së ardhmes

TIRANË– Numri i personave që përfituan pension vitin e kaluar arriti në 665 mijë, ose 23% e popullsisë totale, kurse pensioni mesatar në qytet shënoi ulje për herë të parë që nga viti 2000. Zhvillimet demografike sinjalizojnë rritje të numrit të pensionistëve, duke i bërë ata gjeneratën e së ardhmes, por edhe pjesën më të varfër të popullsisë. Pensioni mesatar në vend është shumë më pak se gjysma e pagës mesatare,......

Covid-19 shton depresionin në vend, bie produktiviteti, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve

Një duzinë njerëzish qëndronin në radhë, të shkujdesur, me zë të lartë dhe me padurimin për të kryer vizitën e tyre në Poliklinikën Qendrore në kryeqytet. Shqetësimi i të cilëve lexohet edhe poshtë maskave. “Secili ka halle të ndryshme”, më thotë mjekja psikiatër, Arjana Rreli, të cilën e prita thuajse dy orë. “Fluksi është i tillë gjithmonë, por vihet re ndërgjegjësimi për të kërkuar ndihmë, sidomos pas pandemisë”-......

Biznes fitimprurës! Apartamentet në bregdet një investim i sigurtë, si variojnë çmimet në Jug të Shqipërisë

Në kushtet kur qiratë dhe çmimet e shitjes së apartamenteve në bregdet janë rritur, investimi për prona në këto zona mund të cilësohet biznes fitimprurës. Agjentët imobiliarë pohojnë se mbetet një investim i sigurt dhe pasuria e patundshme mund të japë fitime të kënaqshme sot, nëse kërkon që të bësh biznes me të. Qiratë e larta dhe çmimet e pronave që rriten, nuk e zgjasin shumë afatin e kthimit të investimit dhe......

Emigracioni dëmton forcën e punës! INSTAT:18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit në Shqipëri

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar.INSTAT raportoi se popullsia në moshë pune 15-64 vjeç u tkurr me 16.2 mijë persona në raport me janarin 2020 ose me 0.8 për qind. Por në grupet e reja, rënia ishte më e fortë. Popullsia në grup moshën 15-29 vjeç shënoi tkurrje më të madhe me rreth 18 mijë persona. Në këtë interval moshe pakësimi më i......

Kush e vrau Aleksandër Kondo?

Aleksandër Kondo është legjenda e peshëngritjes shqiptare në vitet '80. I pari që arriti peshën 200 kg në stilin e shtytjes.Lindi në 22 prill 1960, qysh në rini dallohej nga bashkëmoshatarët për forcën dhe vullnetin e tij. Pas shumë trofeve të marra në Europë e kuptoi se jetesa jashtë shtetit ishte shumë më dinjitoze. Vendos largimin nga Shqipëria në vitin 1985 duke shfrytëzuar "Kampionatin e Peshêngritjes në......

Ushtari i Erjon Veliaj kërkon largimin e Bashës

Fatbardh Kadili është anëtar i Kryesisë së Partisë Demokratike. Së fundmi ka kërkuar largimin e Lulzim Bashës duke pranuar të marrë përsipër drejtimin e PD.PORTALI INVESTIGATIV ka bërë kërkime për Z. Kadili për karrierën e panjohur politike nga publiku.Ne kemi zbuluar se dikur ishte pjesë e Lëvizjes MJAFT e drejtuar nga Erion Veliaj dhe Endri Fuga.Pas largimit të dyshes Endri dhe Erioni, Fatbardh Kadili......