Analize

“Matura dhe fatura”, analizë nga Irsa Ruçi

"Matura dhe fatura"Sa më dhemb kur i shoh të rinjtë që hedhin sot hapat mendueshëm, duke qenë të bindur se kanë në duar çelësin që do u hapë derën e jetës. Ata jetojnë 12 vite me këtë besim, investojnë energji, dije, rini dhe gjithë kapacitetet që mbartin, me shpresën se e ardhmja e tyre do jetë ëndrra që kanë thurur bashkë me prindërit.Duhet të mendojnë si të rritur, të hyjnë në kostumin e juristit,......

Kërkuesit po studiojnë Covidin e gjatë, rezultatet janë alarmante

Në vitet 1890, bota u godit nga një prej pandemive më të mëdha në histori, e njohur në atë kohë si “gripi rus”. Ajo rezultoi në 1 milion të vdekur. Tani mendohet se gripi rus, në fakt, është emërtuar gabimisht, shkruan The Economist.Ai ndoshta nuk ishte grip, por një koronavirus paraardhës i një virusi që tani shkakton simptoma që zakonisht përshkruhen nga të sëmurët si “ftohje”. Megjithatë, kur sapo u shfaq,......

Mungon edukimi dhe punësimi! Vëmendja ndaj brezit të ri si përgjegjshmëri ndaj vendit

TIRANË– Kategoria e të rinjve 15-29 vjeç, që nuk është as në punë dhe as në ndonjë trajnim profesional, shënoi ulje në krahasim me gjashtë vite më parë. Megjithatë, ky komunitet që njihet ndryshe NEET, përbën 27,9% të të rinjve në vend. Kjo shifër e rendit Shqipërinë ndër vendet e fundit jo vetëm në Europë, por edhe në rajon.Në maj 2021, INSTAT publikoi të dhënat për tregun e punës për vitin 2020. Ndër të tjera,......

Pensioni shënon ulje për herë të parë që nga viti 2000! Pensionistët, gjenerata e varfër e së ardhmes

TIRANË– Numri i personave që përfituan pension vitin e kaluar arriti në 665 mijë, ose 23% e popullsisë totale, kurse pensioni mesatar në qytet shënoi ulje për herë të parë që nga viti 2000. Zhvillimet demografike sinjalizojnë rritje të numrit të pensionistëve, duke i bërë ata gjeneratën e së ardhmes, por edhe pjesën më të varfër të popullsisë. Pensioni mesatar në vend është shumë më pak se gjysma e pagës mesatare,......

Covid-19 shton depresionin në vend, bie produktiviteti, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve

Një duzinë njerëzish qëndronin në radhë, të shkujdesur, me zë të lartë dhe me padurimin për të kryer vizitën e tyre në Poliklinikën Qendrore në kryeqytet. Shqetësimi i të cilëve lexohet edhe poshtë maskave. “Secili ka halle të ndryshme”, më thotë mjekja psikiatër, Arjana Rreli, të cilën e prita thuajse dy orë. “Fluksi është i tillë gjithmonë, por vihet re ndërgjegjësimi për të kërkuar ndihmë, sidomos pas pandemisë”-......

Biznes fitimprurës! Apartamentet në bregdet një investim i sigurtë, si variojnë çmimet në Jug të Shqipërisë

Në kushtet kur qiratë dhe çmimet e shitjes së apartamenteve në bregdet janë rritur, investimi për prona në këto zona mund të cilësohet biznes fitimprurës. Agjentët imobiliarë pohojnë se mbetet një investim i sigurt dhe pasuria e patundshme mund të japë fitime të kënaqshme sot, nëse kërkon që të bësh biznes me të. Qiratë e larta dhe çmimet e pronave që rriten, nuk e zgjasin shumë afatin e kthimit të investimit dhe......

Emigracioni dëmton forcën e punës! INSTAT:18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit në Shqipëri

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar.INSTAT raportoi se popullsia në moshë pune 15-64 vjeç u tkurr me 16.2 mijë persona në raport me janarin 2020 ose me 0.8 për qind. Por në grupet e reja, rënia ishte më e fortë. Popullsia në grup moshën 15-29 vjeç shënoi tkurrje më të madhe me rreth 18 mijë persona. Në këtë interval moshe pakësimi më i......

Kush e vrau Aleksandër Kondo?

Aleksandër Kondo është legjenda e peshëngritjes shqiptare në vitet '80. I pari që arriti peshën 200 kg në stilin e shtytjes.Lindi në 22 prill 1960, qysh në rini dallohej nga bashkëmoshatarët për forcën dhe vullnetin e tij. Pas shumë trofeve të marra në Europë e kuptoi se jetesa jashtë shtetit ishte shumë më dinjitoze. Vendos largimin nga Shqipëria në vitin 1985 duke shfrytëzuar "Kampionatin e Peshêngritjes në......

Ushtari i Erjon Veliaj kërkon largimin e Bashës

Fatbardh Kadili është anëtar i Kryesisë së Partisë Demokratike. Së fundmi ka kërkuar largimin e Lulzim Bashës duke pranuar të marrë përsipër drejtimin e PD.PORTALI INVESTIGATIV ka bërë kërkime për Z. Kadili për karrierën e panjohur politike nga publiku.Ne kemi zbuluar se dikur ishte pjesë e Lëvizjes MJAFT e drejtuar nga Erion Veliaj dhe Endri Fuga.Pas largimit të dyshes Endri dhe Erioni, Fatbardh Kadili......

B*tha e Ramës kushton miliona euro çdo ditë!

Shkrim nga G. H.Edhe dy ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 25 prillit, ku me siguri do fitojë opozita pas degjenerimit të shtetit pas pothuajse 8 vitesh.Po sa na kushtuar një Kryeministër palaço me çitjane?Ne kemi aktualisht: 9 miliardë Euro borxh të shkruar. 2.2 miliardë Euro detyrime konçesionare. 1.2 miliardë Euro borxh të parashikuar (viti 2020) 600 milionë Euro detyrime të prapambetura ose konflikte......

Frrok Cupi: Gazment Bardhi urdhëroi vrasjen e Pjerin Xhuvani

Analisti Frrok Çupi ka zbërthyer atentatit që përgjaku rrugët e Elbasanit ditën e sotme.Nga studio e Top Talk, Çupi u shpreh se viktima i cili ishte edhe ish drejtuesi i LSI nuk është zgjedhur rastësisht, ndërsa shtoi se krimin e ka frymëzuar Ilir Meta, por e ka nxitur drejtpërdrejt Gazment Bardhi.“Le të marrim figurën e krimit, cilët janë paralelet vizimet personazhet dhe po t’i......

Pandemia përkeqësoi papunësinë tek personat me universitet, rritet në 14%!

Në Shqipëri, papunësia është më e lartë në personat e mirarsimuar sidomos ata me universitet, por pandemia Covid-19 duket se e ka përkeqësuar më tej perspektivën e punësimit për këtë kategori.Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT, në tremujorin e fundit të vitit 2020, shkalla e papunësisë tek personat me arsim të lartë të moshës 15-64 vjeç arriti në 14% nga 12.6% në të njëjtën periudhë të vitit 2019. Papunësia në......

Vala e fshehtë e pandemisë! Rreziku i rritjes të të sëmurëve të tjerë jo nga Covid që u lanë në ‘harresë’, qindra operacione të shtyra

TIRANË– Në Shqipëri janë rritur rastet me stade të avancuara të sëmundjeve tumorale, pasi diagnostikimi i hershëm u pengua nga frika e pacientëve për infektimin me COVID-19. Në vitin 2020, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, shtrimet në spitale ranë 29% krahasuar me një vit më parë, nga kufizimet e ndërhyrjeve që nuk ishin urgjente. Mjekët paralajmërojnë përkeqësim të gjendjes klinike dhe rritje të fataliteteve edhe......

FOTO! Presidenti nuk ka dhëmbë!

Mbrëmë në Opinion TV Klan ishte ftuar Presidenti Meta. Deri tani nuk ka asgjë të keqe.Telashi nisi kur buzëqeshi më shumë se duhet dhe doli në pah dhëmbi i rënë.Ky fakt nuk mund t'i shpëtonte syrit të gazetarëve tanë profesionistë.Shpresojmë që Presidenti Meta të mos e përdori këtë lajm për qëllime politike, gjasmë nuk ka vjedhur, prandaj nuk ka para për të rregulluar dhembin.Autori i shkrimit:......

Fuga për restaurimin e monumenteve kulturore: Jo të ribëhen nga e para! Gjithçka bëhet nikel por është fallco, është e degraduar

TIRANË–Pedagogu i njohur Artan Fuga është shprehur kundër restaurimit të monumenteve kulturore, duke thënë se nuk duhen ribërë nga e para. Përmes një shkrimi të publikuar në ‘Facebook’, Fuga shkruan se gjithçka bëhet nikel por është fallco, është e stilizuar sipas së sotmes dhe është e degraduar.POSTIMI:Në ruajtjen e trashëgimisë kulturore më e rëndësishmja, ajo që duhet ruajtur është koha që materializohet......