Aktualitet
Protesta të dhunshme në Afganistan!

Protesta të dhunshme në Afganistan!

Qindra protestues dolën në rrugët e kryeqytetit Kabul duke ngritur parulla kundër Pakistanit dhe duke bërë thirrje për “liri”, një ditë pasi udhëheqësi i rezistencës Ahmad Masoud njoftoi për një “kryengritje” kundër sundimit taliban.

Demonstratat filluan të martën në mëngjes dhe vazhduan deri në pasdite para se të shpërndaheshin nga luftëtarët talibanë që qëllonin në ajër.

Gazetarët gjithashtu thanë se ata ishin të ndaluar të filmonin. Të paktën një nga kameramanët e tyre u arrestua për xhirimin e protestave.

Një burim bëri me dije se talebanët shkatërruan disa kamera dhe arrestuan gazetarët ndërsa ndiqnin protestuesit drejt Pallatit Presidencial.

 

 

Shakib Ghori, një nga protestuesit që marshuan drejt Pallatit Presidencial, tha se turma thërriste vetëm për “liri” dhe kritikonte “ndërhyrjen” e Pakistanit fqinj në punët e brendshme të Afganistanit.

Ghori tha se megjithëse protestuesit po kërkonin një qeveri gjithëpërfshirëse dhe se të drejtat e grave të respektoheshin, asnjë nga tubimet e tyre nuk kishte për qëllim të ishte anti-taleban.

“Ne kërkuam të drejtat tona. Një sistem politik që respekton të gjithë afganët. Dhe kjo është fundi i ndërhyrjes së vazhdueshme të Pakistanit në Afganistan, ”tha Ghori duke shtuar se ai nuk sheh asnjë arsye që talibanët të përpiqen të prishin protestën.

“Ne nuk thamë asgjë për talibanët, kështu që pse ata do të qëllonin?”

Ghori tha se talebanët gjithashtu filluan të godasin njerëzit, dhe ai gjithashtu u godit nga mbrapa nga një armë. Ai tha gjithashtu se transferoi të paktën dy protestues të plagosur në spitalet aty pranë.

Asnjë Koment