Angela Merkel

Incident diplomatik! Kryeministri malazez Krivokapiç s’lejohet të hyjë në Hanin e Hotit

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç nuk ka mundur që të futet përmes rrugës tokësore në Shqipëri, duke u detyruar që të ndjekë rrugën ajrore për të qenë pjesë e drekës që është shtruar për kancelaren Angela Merkel në Tiranë, në kuadër të turit të saj përshëndetës në Ballkan. Mediat malazeze raportojnë se kryeministri Krivokapić është nisur drejt Shqipërisë për takimin me kancelaren Merkel, pasi ishte......

Trafiku u zhduk në mënyrë magjike për Angela Merkel

Qeveria shqiptare është përgatitur për ardhjen e Angela Merkel në Tiranë. Ndërkohë që rrugët e kryeqytetit janë të bllokuara nga trafiku, një pjesë e tyre hapen automatikisht kur duhet të kalojë eskorta që shoqëron delegacionin. Në videon e ‘JOQ’ shihet se në një korsi kalon eskorta e Merkel bashkë me policinë dhe ambulancën, ndërkohë që nga korsia tjetër trafiku nuk kishte të mbaruar, siç ka ndodhur dhe ditët e......

Mbërrin në Tiranë edhe Albin Kurti, pritet të takohet me Merkel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.Më parë në hapësirat e “Tirana Business Park” mbërriti edhe kryeministri malazez, Zdravko Kripokaviç, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabic, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.Tashmë pritet nga çasti në çast edhe kryeministri i......

Angela Merkel me mesazh të koduar, mbështet Berishën dhe PD

Turi i kancelares gjermane Angela Merkel për në Ballkan, ka vijuar me vizitën në Shqipëri. Këtë të martë, kancelarja ka mbërritur në Tiranë, ku është pritur nga kryeministri Edi Rama, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman, Peter Zingraf.Në këtë vizitë, Merkel ishte veshur me një palë pantallona të zeza dhe një xhaketë ngjyrë blu. Duke iu referuar një artikulli të “The Guardian” lidhur me......

Çfarë arriti Merkeli në Ballkanin Perëndimor?

Me grusht në tryezë dhe me fjalë të hapura Merkel ka folur vetëm një herë: Më 23 gusht 2011, presidenti atëhershëm serb, Boris Tadiç qëndronte me mimikë të ngurosur në konferencën e shtypit në Beograd krahas mikes nga Berlini. Kancelarja përsëriste ftohtë dhe me ton neutral, atë që i kishte thënë Tadiçit pas dyerve të mbyllura. Serbia duhet të ndalë mbështetjen në veriun e provincës së saj të mëparshme, Kosovë.......

Ja çfarë pritet të ndodhi gjatë vizitës së Angela Merkel në Tiranë

Ambasada gjermane në Tiranë ka zbardhur axhendën e vizitës që kancelarja Angela Merkel pritet të bëjë në Ballkanin Perëndimor. Përsa i përket Tiranës, në një postim në Facebook, Ambasada Gjermane shkruan se Merkel do të takohet fillimisht për një bisedë me kryeministrin Edi Rama.Të planifikuara janë biseda që lidhen me çështjet e politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por......

Angela Merkel, vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor, pritet të takojë liderët e rajonit në Tiranë

Më 14 shtator kancelarja gjermane, Angela Merkel do të takojë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në kryeqytetin shqiptar Tiranë. Më parë ajo do të qëndrojë në Beograd.Siç njoftoi zëdhënësja e qeverisë gjermane, Martina Fietz, kancelarja do të takojë në Beograd edhe përfaqësues të shoqërisë civile nga  gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.Në Tiranë, përveç kryeministrit të......

Merkel mbyll Gjermaninë deri në janar, masa shtesë për ‘pikat e nxehta’: Kush nuk i zbaton, ndëshkohet

GJERMANI-Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë sot një mbledhje me Kryeministrat e landeve në lidhje me situatën e pandemisë në vend. Mbledhja ka zgjatur 7 orë dhe në fund të saj Merkel doli në një konferencë për shtyp për të bërë një rezyme për çfarë u fol.Ajo u shpreh se që nga kufizimet e nëntorit njërëzit kanë zvogëluar  kontaktet e tyre me 40%. Ajo gjithashtu shtoi se do të merren disa masa të tjera,......