Edi Rama

Përplasje mes Erion Braçes dhe Kryeministrit Rama

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe ka dorëzuar detyrën të premten, duke lënë përmbys edhe karrigen ku qëndroi i ulur përgjatë 4 viteve të fundit. Duke e konsideruar detyrën e zv.kryeministrit si një përvojë të çuditshme pushteti, Braçe shton se postin nuk e ka kërkuar, por ka pasur guximin që të thotë “jo” dhe të kundërshtojë për gjërat që nuk i ka i cilësuar si të pranueshme.“Nje gje ja them kujtdo ama: Pata......

Rama: Asnjë student nuk hyn në auditor pa u vaksinuar

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e kësaj të hëne me një mesazh për vaksinimin e studentëve.Kryeministri ka shpërndarë disa foto ku shihen disa studentë duke u vaksinuar, ndërsa thekson se për të hyrë në auditor vaksinimi është i detyrueshëm.Kreu i qeverisë shton se tashmë dyert e universiteteve janë hapur për vaksinimin e pedagogëve e studentëve, si një garanci më shumë, për një ecuri sa më të mirë......

Nga udhëtimet me ‘business class’ te pushimet jashtë vendit, Rama paralajmëron qeverinë e re: Kush shkel Kodin Etik, kërkon falje publike ose…

Kryeministri Edi Rama, ka mbledhur sot kabinetin e ri qeveritar në mbledhjen e parë, ku do të miratohen disa vendime. Që në nisje të fjalimit të tij, kreu i qeverisë i kujtoi ministrave të vjetër dhe të rinj Kodin Etik, që ata duhet të respektojnë gjatë mandatit të tyre.Ai theksoi se nëse evidentohen shkelje të kodit etik nga ana e ministrave, këta do të duhet të kërkojnë falje publike. Por në rast se ata e......

Luigi Soreca uron Qeverinë Rama 3

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca, ka uruar përmes një postimi në facebook kryeministrin Edi Rama për mandatin e tretë qeverisës, i cili nisi sot zyrtarisht pas betimit në Presidencë.“Urojmë kryeministrin Rama dhe qeverinë shqiptare që mori detyrën. Presim që integrimi në Bashkimin Evropian dhe reformat, përfshirë sundimin e ligjit, të zënë një vend të rëndësishëm në axhendë. Koordimi i fortë......

“Do ju mbroj e mbështes, por kush shkel në dërrasë të kalbur…”, Rama i prerë me ministrat: Kujdes me kodin e etikës! ‘Gërr-vërret’ e opozitës do marrin përgjigje në …

Në mbledhjen e parë të qeverisë për mandatin e tretë, kryeministri Edi Rama ishte i prerë me ministrat e qeverisë ndërsa tha se kush shkel kodin e etikës, do të përballet me ligjin.“Të gjitha dhuratat që tejkalojnë një vlerë të caktuar financiare duhen inventarizuar. Këto të gjitha mund të tingëllojnë si gjëra të vogla, apo kinezërira, por janë norma të zbatuara në të gjitha shtetet. Kodi do të vlejë njësoj edhe......

Me dorën mbi Kushtetutë, dalin fotot e betimit të Ramës dhe ministrave te Meta

Presidenca e Republikës ka publikuar fotot nga ceremonia e betimit të kryeministrit Edi Rama dhe kabinetit të tij qeveritar.Me dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë, Kryeministri di Rama dhe anëtarët e tjerë të Këshillit të Ministrave u betuan se: “Betohem në nderin tim, se do të zbatoj me përpikëri Kushtetutën dhe ligjet, si dhe do të kryej me përgjegjësi detyrën shumë të rëndësishme që më është besuar, të......

Rama:“T’i bëjmë ‘çeço’ zyrtarët”

Kryeministri Edi Rama i la një porosi ministrave të kabinetit të ri qeveritar, që prioritet i të gjitha institucioneve të jenë qytetarët.Kreu i qeverisë theksoi se ministrat nuk duhet të marrin në kurriz mallkimet që ia faturojnë ‘minjtë’ e Hipotekave, të licencave, apo të Legalizimeve, ndërsa iu sugjeroi që t’i japin ‘shkopin kokës’.“Nuk kam çfarë flas për etikën e secilit prej jush, si njerëz në raport......

Rama mban sot mbledhjen e parë të qeverisë së re. Ja vendimet që do miratohen

Kryeministri Edi Rama pak pas betimit të tij dhe kabinetit qeveritar te presidenti Ilir Meta do të mbajë mbledhjen e parë të qeverisë.PROJEKTVENDIMET Ju njoftojmë se ditën e shtunë, datë 18.9.2021, ora 10:30, zhvillohet mbledhja e Këshillit të Ministrave, me këtë  REND DITEPROJEKTLIGJE: 1. Për bashkëqeverisjen. KRYEMINISTRI2. Për statusin “Fëmijë në përkujdesje të......

Ilir Meta dekreton Qeverinë Rama 3

Betohet qeveria e re ‘Rama 3’. Kryeministri Edi Rama bashkë me anëtarët e tjerë të kabinetit u betuan te Presidenti Ilir Meta, në një ceremoni që nisi në oren 10:00. Pas ceremonisë, e cila zgjati shumë pak, Rama dhe ministrat dolën nga Presidenca, ndërsa iu drejtuan Kryeministrisë në këmbë. Sot do të mbahet edhe mbledhja e parë e qeverisë së re.Rama dhe ministrat e tij, duke respektuar sinjalistikën, kanë pritur......

Ilir Meta: Më detyron Kushtetuta të dekretoj Ramën

Presidenti Ilir Meta është gati për të organizuar ceremoninë e betimit të qeverisë së re të kryeministrit Edi Rama. Nga Korça, ku ka dekoruar katër të përndjekur politikë, simbole të rezistencës antikomuniste, Ilir Meta lëshoi mesazhet e para politike, mes tyre edhe një për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupit parlamentar i Partisë Demokratike.Kreu i shtetit nuk ka parapëlqyer që të komentojë......

Ilir Meta lëpin b*thën e Edi Ramës për të qendruar President

Presidenti Ilir Meta gardiani i Kushtetutës, ai që ngre popullin, ai që sfidoi pushtetin diktatorial të Edvin Kristaq Rama sot iu ul në gjunjë pas zgjedhjeve të 25 prillit.Ku është ai politikani gango që zuri me grushta policët dhe që bërtiste nëpër studio televizive?Disa ditë më parë dekretoi Qeverinë e Edvin Kristaq Rama, që për Redaksinë e Portali Investigativ është forma e latuar dhe zbukuruar e......

Rama sulmon Berishën nga Kuvendi

Kryeministri Edi Rama nuk ka ndjehur dot pa e thumbuar paraardhësin e tij, Sali Berisha. Në fjalën e tij në Kuvend, teksa po bënte prezantimin e programit qeverisës, Rama tha se në fundin e viteve të tij të fundit në pushtet asnjë i huaj nuk po e vizitonte më Shqipërinë.“Fakti që Shqipëria u bë vendi i stërvitjes së NATO-s e ka një lidhje. Shqipëria nuk e mbyll karrigen si një vend guak. Mos të kujtojë njëri......

Rama: Nuk do i rrisim pensionet

Kryeministri Edi Rama ka ndërmarrë atë që e ka cilësuar si angazhim dhe jo premtim për rritjen e pensioneve. Në fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, Rama tha se nuk e kishte bërë këtë premtim gjatë fushatës, pasi sipas tij ende nuk janë krijuar kushtet për një rritje....

Rama: Në 1 qershor 2022 do zhdukim qeset plastike

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar projektin e ri për “zhdukjen” e qeseve plastike në vend. Në fjalën e tij nga foltorja e Kuvendit, teksa prezanton planin qeverisës për 4 vitet e ardhshme, Rama tha se 1 qershori i vitit 2022 do ta gjejë vendin pa qese plastike. Ndërkohë që ka paralajmëruar edhe industrinë që i prodhon që të marrin masa....

Edi Rama u dërgon mesazh kërcënues bosëve të drogës

Kryeministri Edi Rama ka nisur të flasë nga foltorja e Kuvendit lidhur me arritjet që sipas tij qeveria ka arritur në sistemin e drejtësisë falë reformës. Në fjalën e tij, Rama shtoi se drejtësia ka rritur ndëshkueshmërinë duke dërguar edhe një mesazh për të gjithë personazhet e lidhur me botën e krimit.“Askush që ka llogari të hapura me ligjin nuk flet më i qetë. Kokat e botës së krimit janë prapa hekurave ose......