Protestë

Protestë në fshatin Bardhaj të Shkodrës. Kërkohet ndihmë nga Voltana Ademi

Banorët e fshatit Bardhaj në Shkodër kanë dalë ditën e sotme në një protestë pasi kundërshtojnë projektin që ka nisur një firmë në rrugën pranë zonës së tyre. Ata shprehen se projekti bie në kundërshtim me rehabilitimin e rrugës kryesore të fshatit e se nuk po realizohet sipas standarteve europiane. Ata ankohen se rruga bëhet e ngushtë dhe për ta ky është diskriminim. Banorët kërkojnë të ndërhyhet dhe të ketë një......

Qytetarët kundër rrënimit të Urës së Zogut

Organizata Sebastia, e shqetësuar nga dëmtimi i rëndë që ka pësuar në vitin e fundit ura e Milotit, njohur gjërsisht si “Ura e Zogut” ka vendosur të zhvillojë një protestë ku kërkon mbrojtjen e dinjitetit të historisë shqiptare. Ura e Zogut, një nga asetet e trashëgimisë kulturore të Kurbinit, e ndërtuar në vitin 1927 rrezikon shembjen dhe banorët e kësaj zone, bashkë me anëtarët e organizatës, nuk e tolerojnë këtë......

Protestuesi: Mu vaksinuan prindërit dhe…

Një djalë i ri ka deklaruar publikisht dhe me letra në duar se prindërit e tij janë infektuar me Covid-19 edhe pse janë vaksinuar. I pranishëm në protestën që u zhvillua ot në Tiranë kundër vaksinimit të dëtyruar, i riu kishte sjellë dhe dëshmitë e vaksinimit të dy prindërve të tij, të cilët dje kishin dalë pozitiv me Covid.Ai shtoi se kjo është dëshmi reale që vaksinat nuk mbrojnë nga infektimi, dhe ato bëhen......

Numër i vogël protestuesish para Kapitolit mes masash të rrepta të sigurisë

Nën hijen e një Kapitoli të fortifikuar, disa qindra demonstrues dolën të shtunën në një tubim për të mbështetur ata që akuzohen për sulmin e dhunshëm të 6 janarit. Por më të shumtë në numër ishin përfaqësuesit e medias dhe policisë.Nisur nga njoftimet për akte të mundshme dhune policia e Kapitolit nuk rrezikoi, duke dislokuar me qindra oficerë të sjellë në Uashington, në përpjekje për të shmangur atë që ndodhi......

“Mos m’i prek rrobat”! Gratë afgane në botë protestojnë kundër burkës

Të veshura me fustane tradicionale afgane, ajo protestojnë nën sloganin #DoNotTouchMyClothes apo #AfganistanCulture.Kështu, ato po i vërtetojnë botës se veshjet afgan janë shumë larg burkës, teksa talebanët, që kanë marrë kontrollin e plotë të Afganistanit, po i detyrojnë vajzat e gratë atje të mbulohen thuajse tërësisht.“Vajzat dhe gratë tona veshin rroba shumëngjyrëshe dhe burkë të zezë’, thonë personat që......

Protestë tek ish-dogana për prishjen e shtëpive, banorët: Na kanë lajmëruar 3 ditë më parë, të na dëmshpërblejnë

Qytetarët e Tiranës kanë dalë në protestë në zonën e ish-doganës, pasi janë njoftuar se do t’u prishen shtëpitë. Në protestën e bërë qytetarët kërkojnë dëmshpërblim për prishjen e shtëpive të tyre dhe ankohen se nuk është bërë transparencë lidhur me këtë çështje.Ata shprehen se e kanë marrë vesh për prishjen e shtëpive vetëm 3 ditë më parë nga banorë të tjerë dhe jo nga organet përkatëse.“Nuk na kanë treguar......

I vranë të motrën 5 vite me parë, vëllai i Liljana Zhezhës del në protestë për Sabrina Bengajt në Fier

Protestës së mbajtur paqësisht ditën e sotme në Fier për vrasjen e Sabrina Bengajt nga bashkëshorti i saj, i është bashkuar edhe Robert Zhezha. Ky i fundit është vëllai i Liljana Zhezhës, e cila u vra po nga bashkëshorti i saj 5 vite me parë.Në një prononcim per mediat, ai u shpreh se dënimi i duhur për këtë kategori do të ishte dënimi me vdekje. Ai u shpreh se kjo mund t’i pakësoj këto raste. Roberti gjthashtu......

Kushëriri i Sabrina Bengajt: Hjekësi i vajzës tonë ishte nëna e Elton Metajt, e vrau me duart e atij krimineli

Kushëriri i Sabrina Benagajt ka kërkuar që pas hekurave të shkojnë gjyqtari, prokuori dhe mjekët që lehtësuan situatën e Elton Metaj që vrau 23-vjeçaren.I pranishëm në sheshin e Tiranë, ku po kërkohet drejtësi për Sabrina Bengajn, ai tha se prokuroria duhet të nisë hetimet për nënën e Metajt, të cilën e konsideron autoren e krimit që i mori jetën Sabrina Bengajt.“Duhen dënuar pa të drejtë apelimi sepse të......

Gjermanët nuk neglizhojnë! Rritet çmimi i qirave, protesta të mëdha në Berlin

Në metropolet gjermane po rriten qiratë. Si mund të sigurohen banesa me qira të moderuara? Kjo shqetësoi shumë njerëz duke i detyruar ata të protestojnë. Në Berlin qytetarë demonstruan për të shprehur pakënaqësinë.Protesta kundër qirave të larta u organizua nga „Aleanca e Berlinit kundër marrëzisë së qirave të larta” si dhe shoqata e Berlinit për qiradhënësit dhe nisma të tjera federale. Organizatorët bëjnë......

Mësuesit në Korçë kundër vaksinimit të detyruar

Sindikata e Arsimit të Pavarur në Korçë ka kundërshtuar vaksinimin e detyruar të mësuesve. Përfaqësues të saj deklaruan se mësuesit nuk duhet të detyrohen për të bërë vaksinën ndërsa ngritur shqetësimin për shumë mësues që për arsye shëndetësore nuk mund të vaksinohen. Ata kërkojnë që shpenzimet të mbulohen nga shteti.‘70% e mësuesve janë të vaksinuar. Nuk duhet të detyrohen që të vaksinohen. Testet të bëhen......

Protesta e bizneseve në Vlorë! Policia gjobit 10 milionë lekë të vjetra administratoren e lokalit

VLORË– Policia e Vlorës ka dalë në një njoftim zyrtar në lidhje me protestën që u zhvillua ditën e djeshme për bizneset në Lungomare. Ata bëjnë të ditur se ndaj një subjekti është vendosur gjoba prej 10 milionë lekësh të vjetra, pasi ushtruan aktivitet me muzikë pas orarit të lejuar dhe kundërshtuan punonjësit e Policisë.Klodian Xhafa, Seldi Xhafa dhe Edlira Tahiraj janë tre personat që u proceduan dhe ndaluan......

Vijon protesta e biznesmenëve në Vlorë

VLORË– Personat që u shoqëruan nga policia e Vlorës, në komisariat janë lënë të lirë. Lirimi i tyre u bë nga ora 02:35 e mëngjesit të sotëm. Lirimi i tyre erdhi pas protestës së biznesmenëve dhe pronarëve të lokaleve. Ata kanë protestuar para Komisaritit të Policisë në Vlorë kundër dhunës policore derisa u bë lirimi i katër personave të shoqëruar. Pas lirimit të kolegëve të tyre, qytetarët që ishin para komisariatit......

Bizneset në Lungomare PROTESTË kundër ndalimit të muzikës pas orës 22:00, vendosën me zë të lartë Himnin Kombëtar!

VLORË– Ishte paralajmërimi i fundit vendosja e Himnit të Flamurit! Kështu e mbyllën biznesin e tyre, mbrëmjen e djeshme pronarët e lokaleve në zonën e Lungomares në Vlorë. Ata zgjodhën që të mos i respektojnë rregullat e pandemisë së koronavirusit duke u përplasur me efektivët e Policisë së Shtetit.Pjesa më e madhe e bizneseve në shenjë proteste, zgjodhën të vendosin njëherazi në orën 21:45, Himnin Kombëtar, me......

Dalin në protestë mjekët! Kundër arrestimit të kolegëve që marrin ryshfete

TIRANË– Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor po zhvillon ditën e sotme një protestë pas arrestimit dhe caktimit të masës “arrest me burg” për dy kolegët e tyre, Ervin Sulaj dhe Serdi Memini, si dhe infermieren nga Shkodra, Diellë Macaj, pasi dyshohet se morën ryshfet për operacionin e të riut që u plagos në ‘masakrën e Velipojës’.Në një deklaratë për mediat, mjekët e Spitalit të Traumës në Tiranë janë......

Banorët e Visokës dalin në protestë, kanë probleme me infrastrukturën

MALLAKASTËR– Banorët e fshatit Visokë kanë dalë ditën e sotme në protestë për mungesën e infrastrukturës në zonën e tyre. Ata shprehen se mjetet e tonazhit të fortë po shkatërrojnë infrastrukturën. Një prej banorëve është shprehur për ‘Faxweb’ se kanë probleme me një kompani nafte e cila ua ka prishur rrugët.‘Jemi fermerë kërkojmë infrastrukturë. Rrugët e lagjeve i kanë bërë copë copë. As rrugë kemi, as ujë nuk......