Yuri Kim

Yuri Kim mesazh kërcënues Berishës

Ambasada amerikane ka shpërndarë në “Facebook”, një mesazh ku shkruan ‘Askush nuk është sipër ligjit’. Ky shkrim bashkangjitet me takimin që ambasadorja Yuri Kim zhvilloi ditën e djeshme me 15 prokurorët e SPAK.Ambasada amerikane paralajmëron se 28 hetuesit e BKH do të ndjekin penalisht dhe do bëjnë përgjegjës ata që dëmtojnë shqiptarët dhe pasurojnë vetveten përmes krimit të organizuar dhe......

Yuri Kim: Koha për të zgjedhur të ardhmen

Amasadorja e Shteteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim do të flasë në një intervistë për Zërin e Amerikës ditën e sotme në lidhje me situatën në Shqipëri.Ambasada Amerikane me anë të një postimi në Facebook zbuloi mesazhin e ambasadores Kim, e cila ndalet te diplomacia, duke thënë se ajo ka të bëjë me më shumë se thjesht qeveri me qeveri.‘Pra, detyra ime e parë, përparësia ime e parë është të......

Çfarë e shqetëson kaq shumë ambasadoren Kim që ngeli në dyert e SPAK

Nga Adriana KalajaÇfarë e shqetëson kaq shumë ambasadoren Kim që ngeli në dyert e SPAK U takua me kreun e SPAK më datë 8 shtator dhe takohet sërish sot. Dy takime brënda 5 ditësh. Si gjithmonë, tema e takimit "Reforma në Drejtësi", a asnjë objekt konkret. Pse kjo mostransparencë për publikun? SPAK është institucion shtetēror dhe i pavarur. Si mundet drejtuesi i SPAK, Arben Kraja të presë ambasadoren e......

Yuri Kim poston foton si “pjeshkë”, arratiset në Pogradec

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim duket se ka zgjedhur Pogradecin për të kaluar fundjavën. Pas bredetit në jug të Shqipërisë e eksplorimeve në male, ambasadorja e SHBA-së ndodhet sot në Pogradec.Këtë mëngjes ajo ka postuar në rrjetin social Instagram një fotografi nga liqeni i Ohrit, duke e shoqëruar me disa vargje të poezisë së të madhit Lasgush Poradeci, “Mëngjesi”.“Pra , ja! pra , ja ! se dita ndezi,Se......

Ambasada Amerikane përgëzon Lulzim Bashën për largimin e Berishës

Ambasada Amerikane në Tiranë ka përshëndetur vendimin e kryedemokratit Lulzim Basha për të përjashtuar nga grupi parlamentar i PD, liderin historik Sali Berisha. Në një reagim në rrjetet sociale, Ambasada deklaron se me këtë vendim të Bashës, PD tregoi se në momente kritike ka kurajon të ndahet nga e shkuara. SHBA zotohet se tani do të punojë më ngushtë se kurrë me Lulzim Bashën për të forcuar marrëdhëniet......

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë për 2020, ambasadorja e SHBA: Me rregulla të qarta e gjykata të pastra, më shumë investime dhe prosperitet për shqiptarët

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka komentuar indeksion e Dhomës Amerikane të Tregtisë për vitin 2020 që shënoi nivelin më të ulët të besimit të bizneseve amerikane te ekonomia shqiptare që nga 2012.Znj.Kim thotë se ekziston një lidhje e drejtpërdrejë midis sundimit të ligjit dhe biznesit.Sipas saj, rregullat e qarta dhe gjykatat e pastra do të tërheqin më shumë investime amerikane e do i japin më shumë......

U shpall non grata, Yuri Kim ironizon Berishën:”Shqipëria po ndryshon”

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha. Pasi inspektoi nga afër stërvitjen e “Defender 21” në Pasha Liman, Kim me ironi duke përdorur sloganin e fushatës së Berishës në vitin 2009, komentoi vendimin e DASH. “Shqipëria po ndryshon,”-tha ajo, duke shtuar se për vendimin nuk ka asnjë......

Foto/ Yuri Kim qëllon me mitraloz

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka qenë sot në një seancë stërvitore të “Defender Europe 21”, në Bizë. Në disa foto të publikuara nga ambasada Amerikane, shihet teksa Kim qëllon me mitraloz. Ambasadorja ka bërë qitje me armë automatike dhe me pistoletë. Ajo shihet e qeshur teksa teston aftësitë e saj ushtarake.Defender Europe 21 është një demonstrim force i SHBA dhe NATO, që ka mbledhur mbi......

Intervista e Yuri Kim/ Qendrimet e saj ndaj opozitës të paqarta

Një intervistë 30 minuta e gazetarit Blendi Fevziu me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ka ngjallur disa paqartësi me qëndrimet që priteshin që ambasadorja t’i sheshonte. Përtej komenteve se puna e mediave në Shqipëri lë për të dëshiruar, se shqiptarët janë njerëz punëtorë, se zgjedhjet ishin shumë të mira në tërësi apo se përplasja me Ilir Metën nuk ishte personale, ambasadorja......

Yuri Kim për ditën e lirisë së shtypit: SHBA riafirmon mbështetjen e saj për lirinë e shtypit

TIRANË– Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka uruar për ditën e lirisë së shtypit. Me anë të një postimi të bërë në ‘Twitter’, Kim shkruan se SHBA ofron mbështetjen për lirin e shtypit dhe për sigurinë e gazetarëve dhe punëtorëve të medias.POSTIMI:Në Ditën e Lirisë së shtypit botëror, SHBA riafirmon mbështetjen për lirinë e shtypit dhe për sigurinë e gazetarëve dhe punëtorëve të medias në të gjithë botën, duke......

Yuri Kim uron besimtarët për pashkët

TIRANË– Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë për pashkët. Me anë të një urimi të bërë në ‘Twitter’, Kim shkruan se i uron qytetarëve shpresë në këto ditë pranvere.MESAZHI:Gëzuar Pashkën Ortodokse nga të gjithë ne në Ambasadën e SHBA në Tiranë! Ju urojmë shpresë në këto ditë të bukura pranvere.Besimtarët ortodoksë në të gjithë Shqipërinë kremtojnë sot ngjalljen e......

Ilir Meta takim me Yuri Kim për zgjedhjet e 25 prillit

TIRANË-Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka zhvilluar ditën e djeshme një takim me Ambasadoren e SHBA Yuri Kim dhe sot me Ambasadorin e Delegacionit të BE Luigi Soreca së bashku me ambasadorët e vëndeve të tjera anëtare në Tiranë ku patën komunikim mbi ecurinë e fushatës zgjedhore.Meta i falenderoi Ambasadorët për interesin e tyre për zgjedhje të lira dhe të ndershme si dhe vuri në dukje numrin në rritje të......

Reagon Yuri Kim për masakrën e Elbasanit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka kërkuar zbardhjen në mënyrë të shpejtë të masakrës së Elbasanit, ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani dhe katër të tjerë mbetën të plagosur. Në një status në Twitter, Kim shkruan se autorët e krimit duhen ndëshkuar dhe duhen vënë para drejtësisë. “Ne i bëjmë thirrje organeve të zbatimit të ligjit të hetojnë incidentin e sotëm në......

FAMILJA HAKLAJ i dërgon letër të hapur Yuri Kim

TIRANË– Familja Haklaj i ka dërguar një letër të hapur ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim duke i ofruar mbështetjen e tyre lidhur me reformën në Drejtësi. Në letrën e tyre, ata shkruajnë se ish-kryeministri Sali Berisha dhe bashkëpunëtorët e tij, sipas tyre hiqen si viktima.“E nderuar zonja ambasadore. Masakrat e politikës 30 vjecare na përkujtojnë sa shtrenjtë i ka kushtuar popullit shqiptarë......

Yuri Kim: Largoni kriminelët nga listat zgjedhore!

TIRANË– Ditën e sotme po zhvillohet konferenca e organizuar nga KRIIK Albania  me temë “Kostot e demokracisë II; Paratë në politikë dhe Integriteti Zgjedhor”. Pjesë e saj janë përfaqësues të rëndësishëm dhe kryesorë politikë e institucionalë,  si dhe përfaqësuesit më të rëndësishëm të trupit diplomatik në vend, për të diskutuar dhe paraqitur vullnetet e tyre politike mbi nevojën e Integritetit të Zgjedhjeve.E......