Aktualitet
Vriten 1500 delfinë në ishujt Faroe

Vriten 1500 delfinë në ishujt Faroe

Tashmë është kthyer në diçka të përvitshme në Ishujt Faroe.

Në këtë periudhë të vitit atje, mijëra delfinë të mbytur shfaqen në brigjet e detit. Shumica prej tyre janë vrarë nga peshkatarët apo me anë të mjeteve elektrike. Ekspertët e kanë cilësuar këtë si një masakër të vërtetë, pasi numri i delfinëve të ngordhur shkon në 1.500.

Ankesa dhe imazhet vijnë nga organizatat për mbrojtjen e kafshëve. Po ashtu kjo tablo, ka ngjallur indinjatën e banorëve vendas. Për këtë fenomen, aktivistët kanë ngritur zërin ndër vite, por deri më tani, asnjë masë nuk është marrë nga autoritetet.

Asnjë Koment